EnergetykaMotoryzacjaŚrodowisko

Raport: Rośnie popularność rowerów elektrycznych w Europie

Ładowanie samochodu elektrycznego. Fot. Pixabay

Ładowanie samochodu elektrycznego. Fot. Pixabay

W Europie coraz większą popularność zdobywa elektromobilność. Choć samochody wciąż dominują na drogach to rowery elektryczne stają się coraz bardziej powszechne  – wynika z badania przeprowadzonego przez IPSOS na zlecenie Europ Assistance.

  • Rowery elektryczne zdobywają serca Europejczyków, stając się codziennym środkiem transportu dla wielu.
  • Młodzi Europejczycy kierują się w stronę zrównoważonej mobilności, wybierając częściej alternatywy ekologiczne niż samochody.
  • Ceny i dostępność pojazdów elektrycznych pozostają głównymi wyzwaniami dla przyszłego wzrostu elektromobilności.

Według badania Mobility Barometer 2023, aż 87% Europejczyków posiada własny samochód, a 84% korzysta z niego codziennie. Niemniej jednak, 26% użytkowników samochodów osobowych korzysta z nich rzadziej niż 5 lat temu. Z kolei rowery, zarówno tradycyjne, jak i elektryczne są używane przez prawie 4 na 10 mieszkańców Europy.

Ważnym trendem jest rosnąca popularność rowerów elektrycznych. Obecnie 1 na 5 gospodarstw domowych w Europie posiada rower elektryczny, co stanowi wzrost o 2 punkty procentowe w porównaniu z rokiem poprzednim. 42% badanych stwierdziło, że używa rowerów elektrycznych częściej niż 5 lat temu, a 32% planuje zwiększyć ich użytkowanie w przyszłości. Wydatki na transport w Europie wynoszą średnio 147 euro miesięcznie i stanowią znaczący udział w budżecie gospodarstw domowych. Koszty związane z transportem są głównym czynnikiem wpływającym na zmianę nawyków mobilności. Chociaż samochody z silnikami spalinowymi wciąż dominują, ich popularność zaczyna maleć. Jednak jeden na trzech Europejczyków (29%) rozważa zakup pojazdu elektrycznego lub hybrydowego, z Belgią i Włochami jako liderami wzrostu.

Ceny pojazdów elektrycznych pozostają główną barierą przed ich zakupem, choć problem związany z infrastrukturą ładowania zaczyna tracić na znaczeniu. W zakresie mikromobilności, takiej jak rowery elektryczne czy hulajnogi, zauważalny jest wzrost świadomości wśród użytkowników na temat potrzeby ubezpieczenia. Ponad jedna trzecia badanych (36%) posiada jakąś formę ubezpieczenia lub ochrony, co stanowi wzrost o 5 punktów procentowych w porównaniu z rokiem poprzednim.

Młodzi Europejczycy są pionierami w kierunku bardziej zrównoważonej mobilności. Coraz częściej wybierają transport publiczny, rowery i rowery elektryczne. Mają również wyższy budżet na mobilność niż ogólna populacja. Mniej z nich posiada samochody spalinowe, a 42% rozważa zakup pojazdów elektrycznych.

Elektromobilność zyskuje na znaczeniu w Europie. Chociaż samochody wciąż dominują, rosnąca świadomość ekologiczna, rozwój technologii i zmiany w nawykach społecznych prowadzą do zwiększonego zainteresowania alternatywnymi środkami transportu.

Źródło: Europ Assistance 

Bankowy gigant apeluje o otrzeźwienie transformacji energetycznej


Powiązane artykuły

AI

Bitwa o AI. Zadecydują cena prądu i emisje

Rosnące zapotrzebowanie na moc obliczeniową dla AI grozi wzrostem emisji CO2. Niemieccy urzędnicy obawiają się, że centra danych mogą przenosić...
Niemcy, sieć elektroenergetyczna. Źródło: Freepik

Fala upałów i awarie. U Niemców coraz częściej gaśnie światło

Lokalne blackouty stają się tego lata plagą niemieckiej prowincji. Powodem przerw w dostawach prądu są najczęściej awarie kabli i mniejszych...
Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska podczas konferencji prasowej Urzędem Miasta Bydgoszczy, 4 bm. Konferencja dot. wsparcia finansowego na działania związane z rekultywacją wielkoobszarowych terenów poprzemysłowych i adaptacją do zmian klimatu, a także rządowego wsparcia dla terenów po dawnym Zachemie. (jm) PAP/Tytus Żmijewski

Inwestycje w wielkoskalowe OZE mniejsze niż zakłada ministerstwo klimatu

Inwestycje w duże farmy fotowoltaiczne istotnie zwolniły. Moc nowych instalacji, którym koncesje wydał w półroczu 2025 roku Urząd Regulacji Energetyki...

Udostępnij:

Facebook X X X