Kanadyjczycy od małego atomu Orlenu i Synthosa idą na razie w duży

1 marca 2024, 15:30 Alert

Bruce Power otrzyma od kanadyjskiego rządu 50 milionów dolarów na budowę elektrowni jądrowej. Projekt powstanie w ramach rozbudowy elektrowni jądrowej Bruce.

Elektrownia jądrowa Bruce. Źródło: Flickr

Portal World Nuclear News poinformował, że rząd kanadyjski przekaże 50 milionów dolarów kanadyjskich na prace przygotowawcze Bruce Power. Mają one posłużyć rozpoczęciu pierwszej fazy projektu jądrowego produkującego 4800 MW. Minister energetyki Ben Wilkinson powiedział, że wspomniana inwestycja zapewni 25 procent mocy jądrowej, której będzie potrzebowała prowincja Ontario w 2050 roku.

To element projektu Bruce Power. Oprócz tego rząd w Kanadzie wspiera także plan budowy trzech reaktorów małej skali w technologii BWRX-300 od GE Hitachi przez Ontario Power Generation. Bruce Power poinformował władze o rozpoczęciu oceny wpływu nowej elektrowni Bruce C na środowisko.

Chociaż rząd kanadyjski popiera małe i duże reaktory jądrowe, w tym te planowane przez Ontario Power Generation znane z rozmów na temat budowy takich obiektów we współpracy z Orlen Synthos Green Energy, dofinansowanie trafiło na konto projektu dużej skali Bruce Power. Orlen Synthos Green Energy otrzymał decyzję zasadniczą rządu RP w sprawie poparcia budowy małych reaktorów w technologii BWRX-300 od GE Hitachi. Jednakże zmiana władzy w Polsce była okazją do sporu politycznego w sprawie tej decyzji przez informacje o negatywnej opinii Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w sprawie modelu współpracy OSGE z Orlenem.

World Nucklear News / Marcin Karwowski / Wojciech Jakóbik

Zachmann: Potrzebujemy koordynacji rynków energii, bo inaczej nasza praca na nic (ROZMOWA)