Motyka: Sprawa drugiej lokalizacji atomu jest otwarta (ROZMOWA)

18 kwietnia 2024, 07:30 Atom

Część komponentów do pierwszej elektrowni także może być realizowana we współpracy z Francuzami, więc ta współpraca jest. Czy tak będzie przy drugiej lokalizacji to czas pokaże. Jesteśmy przed wyborem technologii, te rozmowy trwają, więc wszystko jest możliwe – mówi wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka w rozmowie z BiznesAlert.pl.

Miłosz Motyka. Fot. Ministerstwo klimatu i środowiska.
Miłosz Motyka. Fot. Ministerstwo klimatu i środowiska.

BiznesAlert.pl: Jakie są perspektywy współpracy z francuskim EDF przy następnych elektrowniach jądrowych w Polsce? 

Miłosz Motyka: Rozmawiamy na temat współpracy w sektorze jądrowym także ze stroną francuską. Część komponentów do pierwszej elektrowni także może być realizowana we współpracy z Francuzami, więc ta współpraca jest. Czy tak będzie przy drugiej lokalizacji to czas pokaże. Jesteśmy przed wyborem technologii, te rozmowy trwają, więc wszystko jest możliwe, ale atmosfera naszej współpracy jest naprawdę dobra. Widać też większą otwartość na sprawy związane z atomem ze strony Komisji Europejskiej. Możliwe, że strona francuska mogła by być pewnym katalizatorem tej współpracy przy pozyskiwaniu finansowania. Moim zdaniem ta współpraca z Francuzami, także w sektorze energetycznym, na pewno będzie lepsza, niż przez ostatnie osiem lat. Jednak ostateczna decyzja dotycząca drugiej lokalizacji i gdzie ona będzie jest jeszcze przed nami. 

Jakie metody zarządzania paliwem wypalonym planuje stosować Polska, aby zminimalizować wpływ odpadów radioaktywnych na środowisko?

Polska będzie stosowała najnowocześniejsze technologie w zakresie minimalizowania ryzyk jakie płyną ze spalania paliw kopalnych, ale też później z paliwa reaktorowego na środowisko. Resort klimatu zajmuje się dzisiaj poszukiwaniem odpowiedniego miejsca współpracy z samorządami w zakresie nowej lokalizacji zakładu unieszkodliwiania odpadów promieniotwórczych. Wierzymy, że gminy dzięki świadomości i środkom z budżetu będą partycypowały w tym programie. 

Jak rozwijać innowacje jądrowe w Polsce?

Bardzo blisko współpracujemy ze stroną amerykańską. Niedawno w Warszawie otworzyliśmy centrum współpracy polsko – amerykańskiej w zakresie wykorzystywania nowych technologii jądrowych. Wierzymy, że także Gdańsk może być miejscem, w którym będzie można przez współpracę z uczelniami – i to jest kolejny bardzo silny komponent – brać udział w rozwoju tych technologii. Dzisiaj polskie uczelnie mogą stać się takim hubem rozwojowym nowoczesnych technologii. Obecnie polskie uczelnie współpracują z firmami, które na Zachodzie czy to we Francji, w Stanach Zjednoczonych czy Wielkiej Brytanii realizują programy jądrowe. Już teraz widać zainteresowanie współpracą z polskimi uczelniami, która już jest realizowana pomiędzy polskimi uczelniami a przedsiębiorstwami zachodnimi.  I taka też współpraca jest swego rodzaju katalizowana przez ministerstwo klimatu i środowiska, przez Departament Energetyki Jądrowej oraz przez ministerstwo nauki i tutaj jesteśmy w bardzo dobrej kooperacji. 

Jaka będzie przyszłość małego atomu Orlenu i Synthosa?

Ta sprawa jest obecnie analizowana przez organ nadzoru spółki Orlen. Po przeprowadzeniu tej analizy będziemy mogli mówić o tym, jakie będą kolejne kroki.

Rozmawiali Paulina Zaborowska i Bartosz Siemieniuk

Rozmowa została zrealizowana w ramach Patronatu Medialnego nad 39. Konferencją Energetyczną EuroPOWER & 9. OZE POWER

Motyka: Będzie więcej dialogu w polityce energetycznej Polski (ROZMOWA)