AlertEnergetykaWęgiel. energetyka węglowa

Koniec sagi w Jaworznie. Nowy blok węglowy jest gotowy do pracy

Nowy blok Elektrowni Jaworzno. Fot. Tauron

Nowy blok Elektrowni Jaworzno. Fot. Tauron

Blok węglowy 910 MW, najnowsza jednostka Elektrowni Jaworzno, może rozpocząć pracę komercyjną bez ograniczeń. Tauron przeprowadził niezbędne testy odbiorowe, które były częścią wymogów wystosowanych przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne.

Tauron poinformował, że blok 910 MW w Jaworznie przeszedł wszystkie wymagane testy odbiorowe. Były one częścią wymogów zapisanych w koncesji udzielonej przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE). To oznacza, że firma może rozpocząć komercyjną eksploatację jednostki bez ograniczeń.

Testy trwały cztery tygodnie a ich zwieńczeniem jest test odbiorowy, który potwierdza, że blok pracuje w pełnym zakresie mocy.

– Przeprowadzone próby pracy wyspowej czy pracy na potrzeby własne są testami bardzo wymagającymi, zarówno dla obsługi bloku energetycznego, jak i dla układów technologicznych jednostki. Wiążą się z wielokrotnym narażeniem instalacji na duże obciążenia pod względem mechanicznym, jak i cieplnym. Obciążenia w tak krótkim czasie i z taką częstotliwością, z dużym prawdopodobieństwem już nigdy więcej nie wystąpią. Każdą z tych prób blok przeszedł pomyślnie – komentuje Michał Orłowski, wiceprezes ds. zarządzania majątkiem i rozwoju Tauron.

– Zakończenie wymagających testów, zarówno pod względem organizacyjnym, jak i formalnym, w krótkim czasie nie byłoby możliwe bez zaangażowania, elastyczności oraz współpracy po stronie Operatora Systemu Przesyłowego. Każdy z planowanych testów wymagał kooperacji pomiędzy Tauron Wytwarzanie a uczestnikami testu oraz finalnie z PSE. Działania te przebiegły bardzo sprawnie i zakończone zostały sukcesem – mówi Paweł Micuła, prezes Tauron Wytwarzanie.

Tauron, po podpisaniu ugody z Rafako, przejął w marcu 2023 roku odpowiedzialność za zakończenie prac optymalizacyjnych i strojeniowych bloku 910 MW. Te obejmowały naprawy, modernizację i optymalizację układów technologicznych jednostki, a także szereg pomiarów i strojenie systemu sterowania oraz zabezpieczeń.

Nowy blok w Jaworznie jest napędzany przy wykorzystaniu węgla kamiennego. Pojemność zbiorników przykotłowych pozwala na 12 godzin pracy kotła z wydajnością nominalną.

Tauron / Jędrzej Stachura

Tauron i Rafako podpisały ugodę z ubezpieczycielami po sporze o Jaworzno


Powiązane artykuły

Prof. Jakub Kupecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ). Fot. Ministerstwo przemysłu

Reaktor Maria ma nowego dyrektora. Zaczyna od września

Ministerstwo przemysłu poinformowało, że nowym dyrektorem Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ), sprawującego pieczę nad Reaktorem Maria, będzie prof. Jakub Kupecki....

Orlen pomógł Czechom zerwać z rosyjską ropą

Koncern poinformował, że od marca 2025 roku wszystkie jego rafinerie korzystają z ropy naftowej spoza Rosji. Ostatnia dostawa została zrealizowana...

Austria wydała w 2024 roku 10 miliardów euro na paliwa kopalne

W zeszłym roku do Austrii importowano paliwa kopalne za kwotę 10 miliardów euro. Ropa i gaz pochodziły m.in. z Kazachstanu,...

Udostępnij:

Facebook X X X