Tchórzewski: Rozbudowa Elektrowni Opole to realizacja strategii energetycznej rządu

24 stycznia 2019, 17:00 Energetyka

Budowa 5 i 6 bloku elektrowni Opole wpisuje się w kierunek rozwoju polskiego sektora energetycznego – powiedział w czwartek Krzysztof Tchórzewski, minister energii podczas oficjalnej optymalizacji piątego bloku zakładu.

Minister Energii, Krzysztof Tchórzewski, Złożenie meldunków na ręce prezesów i ministra. Fot. Ministerstwo Energii
Minister Energii, Krzysztof Tchórzewski, Złożenie meldunków na ręce prezesów i ministra. Fot. Ministerstwo Energii

W czwartek przeprowadzono optymalizację piątego bloku elektrowni Opole, który po raz pierwszy pracował z mocą 680 MW. Budowane w Opolu bloki 5 i 6 są przystosowane do zasilania węglem kamiennym, który ma być dostarczany z polskich kopalń.

„Realizacja inwestycji bloku nr 5 w Elektrowni Opole to ważny projekt dla zapewnienia dostaw energii elektrycznej dla odbiorców. Synchronizacja bloku jest wyrazem dbałości rządu o bezpieczeństwo energetyczne Polski. Inwestycja wpisuje się w kierunek rozwoju sektora energetycznego, który przedstawiliśmy w projekcie Polityki energetycznej Polski do 2040 roku” – powiedział Tchórzewski.

Na obecnym etapie realizacji inwestycji wszystkie urządzenia, algorytmy pracy układów, jak również instalacje bloku nr 5, poddawane są szczegółowemu sprawdzeniu i modyfikacjom w celu zachowania zapisanych w kontrakcie parametrów technicznych pracy jednostki, szczególnie w zakresie emisyjności i sprawności bloku. Blok pracuje teraz z różnymi obciążeniami, które są determinowane ruchem regulacyjnym. Głównym zadaniem procesu optymalizacji jest osiągnięcie mocy bloku 900 MW. Jak poinformowała rzeczniczka PGE GiEK Sandra Apanasionek, cel ten został już zrealizowany w 80 proc.

Po pełnej optymalizacji, wykonana zostanie próba odbiorcza dla PSE i pomiary gwarancyjne oraz przeprowadzenie 30-dniowego testu nieprzerwanej pracy. Blok nr 6, drugi z nowobudowanych bloków, również jest już w końcowej fazie realizacji. Obecnie trwa proces tzw. zimnego rozruchu.

Po przekazaniu do eksploatacji nowych jednostek o łącznej mocy 1800 MW Elektrownia PGE w Opolu zaspokajać będzie 8 proc. obecnego krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną i będzie trzecią co do wielkości polską elektrownią, po Bełchatowie z Grupy PGE i Kozienicach. Do produkcji energii wykorzystywać będzie węgiel kamienny pochodzący z kopalń Polskiej Grupy Górniczej w ilości około 4 mln ton rocznie.

Inwestycja o wartości 11,6 mld zł realizowana jest przez konsorcjum w składzie: Rafako, Polimex-Mostostal, Mostostal Warszawa oraz GE Power, który jest generalnym projektantem, dostawcą kluczowych urządzeń oraz pełnomocnikiem konsorcjum. W ramach realizacji inwestycji podpisano już ponad 3000 zamówień, z czego 2500 z polskimi firmami.

Zgodnie z harmonogramem, przekazanie bloku nr 5 do eksploatacji nastąpi do 15 czerwca 2019 roku, a bloku nr 6 niecałe cztery miesiące później, tj. 30 września 2019 roku.

Polska Agencja Prasowa
https://biznesalert.pl/pge-pierwsza-faza-optymalizacji-bloku-nr-5-w-elektrowni-opole-zakonczona-sukcesem/