AlertEnergetykaWęgiel. energetyka węglowa

Węgiel czy gaz dla Ostrołęki? Decyzja zapadnie niebawem

Jacek Sasin. Fot. Ministerstwo Aktywów Państwowych

Jacek Sasin. Fot. Ministerstwo Aktywów Państwowych

Przyszłość bloku Ostrołęka C zależy od decyzji zarządów Enei i Energi. – Od czasu podjęcia decyzji o realizacji projektu doszło do zmian w otoczeniu, w tym w polityce klimatycznej – powiedział Jacek Sasin, wicepremier i minister aktywów państwowych. Rozstrzygnięcie ma nastąpić przed zakończeniem wezwania PKN Orlen na akcje Energi zaangażowanej w ten projekt.

Decyzja o przyszłości Ostrołęki przed zakończeniem wezwania

Jacek Sasin został zapytany o Elektrownię Ostrołęka C i wycenę akcji Energi, przy wezwaniu, które ogłosił PKN Orlen. Odparł, że “piłka jest po stronie inwestorów Energi i Enei”. – To pytanie o przyszłość projektu musi być postawione, mamy spore zmiany w otoczeniu, także w polityce klimatycznej. Nie możemy być na to ślepi i głusi. Decyzja o przyszłości Ostrołęki C będzie miała wpływ na wycenę akcji w wezwaniu. Wkrótce takie analizy będą znane, jestem przekonany, że zostaną przedstawione publicznie przed zakończeniem wezwania na akcje Energi. Na ten moment nie chciałbym niczego przesądzać – podkreślił.

Sasin: Trzeba przeanalizować sens inwestycji w Elektrownię Ostrołęka C

Z kolei ISB News podaje, że we wtorek pełnomocnik ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski powiedział, że decyzja o wyborze paliwa do nowego bloku C w Ostrołęce “jest dyskutowana” i powinna zostać podjęta wkrótce. Pytany czy ewentualna zmiana paliwa z węglowego na gaz opóźniłaby projekt odpowiedział, że istnieje takie niebezpieczeństwo. Dodał jednak, że taką elektrownię gazową buduje się szybciej.

Podkreślił, że rozmowy prowadzone są w gronie wszystkich interesariuszy projektu. – Elektrownia w tym regionie jest konieczna. Decyzja dotyczy nie tego, czy będzie, a na jakie paliwo – wskazał minister.

Dostarczenie gazu Ostrołęce zajmie 5-6 lat. Energia z węgla musi dotrzeć za trzy lata

Elektrownia Ostrołęka C

Elektrownia Ostrołęka C to ostatni blok węglowy, który ma powstać w Polsce. Jego moc ma wynieść 1000 MW. Budowa bloku ma potrwać do 2023 roku. Po decyzji o ogłoszeniu wezwania na zakup akcji Energi przez PKN Orlen, pojawiły się informacje, że płocki koncern, który niechętnie patrzy na węgiel i chce inwestować w niskoemisyjne źródła, może rozważać zmianę paliwa z węgla na gaz.

Zapisy w wezwaniu PKN Orlen na akcje Energi trwają od 31 stycznia do 9 kwietnia. Orlen zobowiązał się nabyć akcje Energi pod warunkiem, że zapisami w wezwaniu zostanie objęta liczba akcji uprawniających do wykonywania co najmniej 66 proc. ogólnej liczby głosów.

ISB News/Bartłomiej Sawicki

Sawicki: Ostrołęka na gaz z Litwy? Gaz–System nie wyklucza


Powiązane artykuły

Goldman Sachs

Goldman Sachs apeluje o ograniczenie rozwoju OZE w Hiszpanii

Bank inwestycyjny Goldman Sachs, od lat zaangażowany w projekty energii odnawialnej, ostrzegł w tym tygodniu, że dalszy rozwój OZE w...

Grad głównym winnym strat w amerykańskiej fotowoltaice

55 procent amerykańskich roszczeń powiązanych z uszkodzeniem farm fotowoltaicznych przez zjawiska pogodowe dotyczy gradu. W skali globalnej, opady gradu zajmują...
reichstag Niemcy Berlin

Niemcy poparli unijne regulacje dotyczące niskoemisyjnego wodoru

Niemieckie ministerstwo gospodarki opublikowało komunikat wyrażając pełne poparcie dla nowych regulacji unijnych dotyczących produkcji wodoru. Bruksela zdecydowała się na  uznanie...

Udostępnij:

Facebook X X X