Parlament Europejski będzie debatował o rosyjskim atomie na Białorusi

3 lutego 2021, 06:00 Alert
Elektrownia jądrowa Ostrowiec
Elektrownia jądrowa Ostrowiec, Białoruś. Zdjęcie: Noviny.by

Komisja Parlamentu Europejskiego do spraw Przemysłu, Badań Naukowych i Energii przyjęła szkic rezolucji o bezpieczeństwie rosyjskiego atomu na Białorusi, czyli Elektrowni Ostrowiec, która będzie przedmiotem dyskusji w Brukseli.

66 członków ITRE zagłosowało za i dwóch przeciw z siedmioma wstrzymującymi się. Dokument został zaproponowany przez Litwę i będzie przedmiotem dyskusji na przyszłotygodniowej sesji Parlamentu Europejskiego.

W dokumencie można przeczytać, że Elektrownia Ostrowiec budowana przez rosyjski Rosatom na Białorusi znajduje się 50 km od Wilna i blisko Litwy, Łotwy, Estonii oraz Polski. Miała powstawać przy braku przejrzystości i informacji na temat niepokojących przerw pracy wskutek usterek i problemów ze sprzętem, w tym uszkodzenia czterech transformatorów oraz systemu chłodzenia.

ITRE wzywa Komisję Europejską do zaangażowania w monitoring atomu rosyjskiego na Białorusi oraz dalsze wsparcie synchronizacji sieci elektroenergetycznej państw bałtyckich z kontynentalną przez Polskę.

World Nuclear News/Wojciech Jakóbik

Marszałkowski: Czy Łukaszenka odda „białoruski atom” Putinowi? (ANALIZA)