6 kwietnia br. energia wyprodukowana w największej elektrowni słonecznej w Europie – Núñez de Balboa – trafiła do hiszpańskiej sieci elektroenergetycznej. Instalacja znajduje się w Hiszpanii, na obszarze pomiędzy miastami Usagre, Hinojosa del Valle i Bienvenida.
Zapotrzebowanie i emisje CO2
O godzinie 12:00 w środku dnia pierwsza MWh została dostarczona do systemu elektroenergetycznego. Łączna moc instalacji to 500 MW. Elektrownia ma pokrywać zapotrzebowanie na energię 250 tysięcy ludzi. Instalacja słoneczna zapobiegnie emisji CO2 na poziomie 215 tysięcy w skali roku.
Elektrownia składa się z 1,43 mln paneli słonecznych, 155 falowników oraz dwóch podstacji.
Deweloperem jest hiszpański lider w sektorze OZE – Iberdrola. Instalacja została wybudowana w ciągu zaledwie jednego roku a budowa instalacji została zakończona w grudniu 2019 roku. W okresach szczytu przy projekcie pracowało 1200 specjalistów – 70 procent z nich pochodziło z Estremadury. Budżet projektu wyniósł trzysta milionów euro. Łańcuch wartości budowy został oszacowany na 227 milionów euro. Składa się na niego trzydziestu dostawców.
Strategia Iberdroli, dotycząca inwestycji w odnawialne źródła energii w Hiszpanii, obejmuje zainstalowanie 3000 MW do 2022 roku. Do 2030 roku firma spodziewa się zainstalowania 10 000 MW. Projekty te stworzą miejsca pracy dla dwudziestu tysięcy osób. W Hiszpanii Iberdrola przoduje w dziedzinie energii odnawialnej, z zainstalowaną mocą wiatrową na poziomie 6000 MW i ponad 16 000 MW w pozostałych źródłach OZE. Poza granicami Hiszpanii, spółka zainstalowała już 32 000 MW na całym świecie.
Źródło: Ibedrola/Patrycja Rapacka
Polskie konsorcjum fotowoltaiczne ma konkurować z Chińczykami w Europie