Powstanie nowa elektrownia szczytowo-pompowa we współpracy PGE oraz NFOŚiGW. „Młoty” staną na szkielecie inwestycji budowanej jeszcze w ubiegłym wieku.
ESP „Młoty” będzie wspierać transformację energetyczną
Projekt kolejnej elektrowni szczytowo-szczytowo-pompowej realizowany przez Polską Grupę Energetyczną we współpracy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, ma wspierać transformację energetyczną Polski. „Młoty” będą mieć kluczowe znaczenie dla stabilności pracy Krajowego Systemu Elektroenergetycznego na południu Polski.
Elektrownie szczytowo-pompowe bazują na technologii wielkoskalowych magazynów energii. To jedyne jak dotąd, rozwiązanie tego typu stosowane w Polsce.
– Mocy z odnawialnych źródeł energii w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym przybywa bardzo szybko, niestety możliwości jej magazynowania już nie. Elektrownie nadal stanowią jeden z najlepszych wielkoskalowych magazynów energii, potrzebujemy ich nie tylko by rozwijać OZE, ale również ze względu na wsparcie bezpieczeństwa energetycznego Polski w kryzysowych sytuacjach. Potencjał magazynów energii pozwala akumulować energię ze źródeł odnawialnych i w bardzo krótkim uruchomić duży zasób energetyczny, który zaspokoi zapotrzebowanie na energię elektryczną – mówi dr Przemysław Ligenza, prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
PGE szacuje, że projekt będzie długoletni i zapewni w pełni zieloną produkcje energii. – Przedsięwzięcie posiada również ważny wymiar społeczno-ekonomiczny- w wyniku jego realizacji możliwie będą oszczędności w zużyciu węgla dla potrzeb energetycznych, pobudzenie lokalnego rynku pracy i zwiększenie atrakcyjności inwestycyjnej gminy – dodał prezes Ligenza.
Elektrownia Szczytowo–Pompowa „Młoty” będzie mieć moc ponad 750 MW i jest najbardziej zaawansowanym projektem elektrowni szczytowo-pompowej w Polsce. Projekt ten bazuje na pracach rozpoczętych w latach 70., które zawieszono na początku lat 80. ubiegłego wieku. Długo rozważano nad dokończeniem inwestycji. Ostatecznie w ramach budowy powstaną dwa zbiorniki wodne, które będą mieć również funkcję przeciwpowodziową dla Bystrzycy Kłodzkiej.
Polska Grupa Górnicza/Maria Andrzejewska