AlertEnergetykaEnergia elektrycznaInfrastrukturaOZEŚrodowisko

Elektrownia szczytowo-pompowa PGE wsparta przez NFOŚiGW to zwrot ku zielonej, czystej energii

Powstanie nowa elektrownia szczytowo-pompowa we współpracy PGE oraz NFOŚiGW. “Młoty” staną na szkielecie inwestycji budowanej jeszcze w ubiegłym wieku.

ESP “Młoty” będzie wspierać transformację energetyczną

Projekt kolejnej elektrowni szczytowo-szczytowo-pompowej realizowany przez Polską Grupę Energetyczną we współpracy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, ma wspierać transformację energetyczną Polski. „Młoty” będą mieć kluczowe znaczenie dla stabilności pracy Krajowego Systemu Elektroenergetycznego na południu Polski.

Elektrownie szczytowo-pompowe bazują na technologii wielkoskalowych magazynów energii. To jedyne jak dotąd, rozwiązanie tego typu stosowane w Polsce.

– Mocy z odnawialnych źródeł energii w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym przybywa bardzo szybko, niestety możliwości jej magazynowania już nie. Elektrownie nadal stanowią jeden z najlepszych wielkoskalowych magazynów energii, potrzebujemy ich nie tylko by rozwijać OZE, ale również ze względu na wsparcie bezpieczeństwa energetycznego Polski w kryzysowych sytuacjach. Potencjał magazynów energii pozwala akumulować energię ze źródeł odnawialnych i w bardzo krótkim uruchomić duży zasób energetyczny, który zaspokoi zapotrzebowanie na energię elektryczną – mówi dr Przemysław Ligenza, prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

PGE szacuje, że projekt będzie długoletni i zapewni w pełni zieloną produkcje energii. – Przedsięwzięcie posiada również ważny wymiar społeczno-ekonomiczny- w wyniku jego realizacji możliwie będą oszczędności w zużyciu węgla dla potrzeb energetycznych, pobudzenie lokalnego rynku pracy i zwiększenie atrakcyjności inwestycyjnej gminy – dodał prezes Ligenza.

Elektrownia Szczytowo–Pompowa „Młoty” będzie mieć moc ponad 750 MW i jest najbardziej zaawansowanym projektem elektrowni szczytowo-pompowej w Polsce. Projekt ten bazuje na pracach rozpoczętych w latach 70., które zawieszono na początku lat 80. ubiegłego wieku. Długo rozważano nad dokończeniem inwestycji. Ostatecznie w ramach budowy powstaną dwa zbiorniki wodne, które będą mieć również funkcję przeciwpowodziową dla Bystrzycy Kłodzkiej.

Polska Grupa Górnicza/Maria Andrzejewska 

WN: Rośnie awaryjność polskich elektrowni (WIDEO)


Powiązane artykuły

Gazprom. Źródło: Flickr

Gazprom w opałach. Rosja wszczęła postępowanie antymonopolowe

Rosyjski organ antymonopolowy wszczął postępowanie przeciwko Gazpromowi, w związku ze spadkiem wolumenu i ceny benzyny sprzedawanej na giełdzie w Sankt...
Warszawa, 25.07.2025. Premier Donald Tusk podczas posiedzenia rządu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie, 25 bm. Rząd zajmie się m.in. przygotowanymi przez Ministerstwo Obrony Narodowej Strategią Bezpieczeństwa Narodowego Polski oraz projektem uchwały ws. upoważnienia MON do złożenia deklaracji dot. zaangażowania Polski w działania w celu pozyskania pomocy finansowej w ramach unijnego instrumentu „Security Action for Europe (SAFE)”. (amb) PAP/Leszek Szymański

Premier o małym atomie: Decyzja w lecie

– Liczę na to, że jeszcze tego lata rząd podejmie kierunkową decyzję dotyczącą średnich modułowych reaktorów jądrowych – powiedział w...
Elektrownia jądrowa w Flamanville. Źródło: EDF

Francja jednak nie porzuci atomu. Nowe reaktory do 2038 roku

Firma energetyczna EDF i francuski rząd osiągnęły pod koniec czerwca porozumienie, dotyczące planu finansowania programu odbudowy energetyki jądrowej. Projekt przewiduje...

Udostępnij:

Facebook X X X