Rozbudowa elektrowni jądrowej Vogtle w USA notuje poważne opóźnienie

9 czerwca 2021, 13:15 Alert
vogtle
Obecnie w Vogtle działają dwa reaktory, dwa kolejne mają działać w 2022 roku (fot. Wikipedia/CC)

Rozbudowa elektrowni jądrowej Vogtle notuje jeszcze większe opóźnienie, niż dotychczas sądzono. Pierwszy z dwóch nowych reaktorów prawdopodobnie nie będzie działał co najmniej do lata 2022 roku, a całkowite koszty projektu prawdopodobnie wzrosną o co najmniej kolejne 2 miliardy dolarów.

Ukończenie pierwszego bloku miało mieć miejsce w listopadzie zeszłego roku, wtedy mówiło się o przesunięciu terminu na grudzień. Projekt ten ma kosztować ponad 26 miliardów dolarów dla wszystkich jego właścicieli, w tym Georgia Power, spółdzielnie elektryczne i przedsiębiorstwa komunalne. Ostatecznie większość odbiorców energii elektrycznej w amerykańskim stanie Georgia będzie musiało pokryć koszty elektrowni. Jacksonville Electric Authority na Florydzie jest również zobowiązane do kupowania energii od Vogtle.

Według oficjalnych danych drugi nowy reaktor ma być w pełni uruchomiony nie później niż w listopadzie 2022 roku, chociaż pojawiają się głosy, że ​​nie zostanie on uruchomiony co najmniej do czerwca 2023 roku. Chociaż nowe jednostki Vogtle nie wyprodukowały jeszcze ani jednej kilowatogodziny energii elektrycznej, rachunki klientów Georgia Power obejmowały koszty finansowania i zyski z projektu dla największego stanowego monopolisty energii elektrycznej, co zostało zatwierdzone przez ustawodawcę stanowego i ówczesnego rządu.

Do czasu zakończenia prac budowlanych przeciętny klient mieszkaniowy Georgia Power zapłaci 854 USD na rozwój elektrowni Vogtle. Podczas gdy Georgia Power i Southern Nuclear nadal obwiniają wykonawców za wiele problemów związanych z projektem, niezależni obserwatorzy twierdzą, że to firma jest ostatecznie odpowiedzialna za swój własny projekt.

AP/Michał Perzyński