Atom z USA dla Polski przyjmuje paliwo za Wielką Wodą

18 sierpnia 2023, 07:15 Alert

Kolejny reaktor Elektrowni Vogtle zaczął przyjmowanie paliwa jądrowego w ramach przygotowań do rozpoczęcia pracy w 2023 roku. Został wykonany w technologii, która ma być wykorzystana w Polsce.

Elektrownia Vogtle od Westinghouse. Fot. Wikimedia Commons.
Elektrownia Vogtle od Westinghouse. Fot. Wikimedia Commons.

Operator Georgia Power podał, że 17 sierpnia czwarty reaktor Elektrowni Vogtle rozpoczął przyjmowanie paliwa jądrowego. W następnych dniach dotrze tam 157 prętów paliwowych. Ten obiekt ma dołączyć do trzeciego, który rozpoczął pracę komercyjną 31 lipca tego roku. To pierwsze dwa reaktory budowane w USA od dekad. Projekt przekroczył budżet o 17 mld dolarów i był opóźniony siedem lat.

Technologia zastosowana w Vogtle to AP1000 od Westinghouse, która ma zostać wykorzystana w ramach projektu pierwszej polskiej elektrowni jądrowej na Pomorzu z pierwszym reaktorem w 2033 roku i w sumie trzema dostawianymi co dwa lata. To przedsięwzięcie realizowane przez Bechtel, Westinghouse oraz Polskie Elektrownie Jądrowe z umową projektową zapowiadaną na 2023 rok.

Polska planuje budowę 6-9 GW energetyki jądrowej do 2033 roku. Oprócz projektu na Pomorzu został zgłoszony „prywatny” w Pątnowie z udziałem polskich PGE, ZE PAK oraz koreańskiego KHNP oraz szereg projektów małych reaktorów jądrowych.

Georgia Power / Wojciech Jakóbik

Stachura: OZE bez atomu ani rusz