AlertEnergetykaEnergia elektrycznaOZEŚrodowisko

Rząd chce ułatwić budowę elektrowni szczytowo-pompowych. Planuje specustawę

Elektrownia Szczytowo-Pompowa Porąbka-Żar. Fot. PGE EO

Elektrownia Szczytowo-Pompowa Porąbka-Żar. Fot. PGE EO

Rząd planuje wprowadzić projekt specustawy dla elektrowni szczytowo-pompowych do końca roku. Ma ona ułatwić proces inwestycyjny poprzez uporządkowanie aktów prawnych potrzebnych do uzyskania pozwolenia na lokalizację. Wszystkie niezbędne wymagania mają znajdować się w jednym dokumencie – poinformowano w wykazie prac legislacyjnych rady ministrów.

Rząd chce ułatwić inwestycje w budowę elektrowni szczytowo-pompowych

Rząd planuje stworzenie specustawy o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie elektrowni szczytowo-pompowych. Ma ona uporządkować wszystkie akty prawne potrzebne przy procesie lokalizacji elektrowni tego typu. Tym samym proces inwestycyjny ulegnie znaczącemu uproszczeniu, co ma przyczynić się do zachęcenia potencjalnych inwestorów. Informację o projekcie specustawy podano w wykazie prac legislacyjnych rady ministrów, a jego przyjęcie jest planowane na czwarty kwartał bieżącego roku.

– Celem przedmiotowego projektu jest stworzenie takiego otoczenia regulacyjnego dla inwestycji w zakresie budowy elektrowni szczytowo-pompowych, które wygeneruje zachęty do inwestowania w tego typu jednostki wytwórcze, co przysłuży się m.in. wzmocnieniu bezpieczeństwa energetycznego oraz pewności i gwarancji dostaw energii elektrycznej do odbiorców – napisano w wykazie prac legislacyjnych rady ministrów.

– W związku z tym, że przeprowadzenie procesu inwestycyjnego jest objęte właściwością szeregu ustaw z obszaru planowania i zagospodarowania przestrzennego, prawa budowlanego, ochrony przyrody i in., rekomenduje się ujęcie wszystkich niezbędnych regulacji w jedynym akcie prawnym – ustawie o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie elektrowni szczytowo-pompowych. Dodatkowo, wprowadzenie instytucji decyzji zintegrowanej podyktowane usprawnieniem procesu inwestycyjnego, wymusza konieczność jej normatywnego umiejscowienia w osobnej regulacji – dodano w wykazie.

Dodatkowo projektowana specustawa ma wskazać, że elektrownia szczytowo-pompowa stanowi magazyn energii elektrycznej. Pozwoli to na wyłączenie jej z obowiązku posiadania taryfy magazynowania energii. Elektrownie zyskają również możliwość zwolnienia z połowy opłaty za przyłączenie magazynu do sieci, jak również zwolnienia z opłaty przejściowej, mocowej oraz kogeneracyjnej. Zgodnie z projektowaną regulacją, dodatkowe inwestycje niezbędne do faktycznego uruchomienia elektrowni szczytowo-pompowej powinny podlegać tym samym zasadom, co inwestycja główna.

ISBNews/Szymon Borowski

Berger: Geopolityka pokazuje, że Polska potrzebuje atomu (ROZMOWA)


Powiązane artykuły

Rafineria Schwedt. Fot. PCK Raffinerie GmbH.

Niemcy boją się, że Rafineria Schwedt uzależni się od polskiej ropy

Niemiecki Instytut Badań Ekonomicznych (DIW) ostrzegł, że odkrycie ropy naftowej koło Świnoujścia może wzmocnić pozycję Polski w rozmowach dotyczących Rafinerii...
Kopalnia węgla brunantego Turów. Fot. Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl

Polska i Czechy o Turowie: Współpraca idzie sprawnie

Polska i Czechy są zadowolone ze współpracy, w ramach której wspólnie weryfikują działania na rzecz minimalizacji oddziaływania Kopalni Turów na...

Wielka Brytania chce ożywić atom przez miliardowe inwestycje

Rząd w Londynie chce wpompować w sektor energii jądrowej dodatkowe ponad 30 miliardów funtów. Wielka Brytania potrzebuje nowych instalacji jądrowych,...

Udostępnij:

Facebook X X X