Emigrant polityczny z Rosji może przejąć stery Urknafty

10 lipca 2015, 07:10 Alert
Ihor-Kołomojski
Igor Kołomojski

(RBC Ukraina/Wojciech Jakóbik)

Spółka Ukrnafta szuka prezesa w ramach reform zarządzania tym naftowym gigantem znad Dniepru. Według RBC Ukraina może nim zostać Jewgenij Czyczwarkin, uciekinier polityczny z Rosji, mieszkający obecnie w Wielkiej Brytanii.

Czyczwarkin zarządzał w preszłości siecią komórkową Euroset. Jest także jednym z liderów Sojuszu Prawych Sił, partii opozycyjnej. Jako uciekinier polityczny od 2008 roku mieszka na Wyspach.

Większościowy udziałowiec Ukrnafty – Naftogaz – zdecydował, że ogłosi konkurs na dyrektora swojej naftowej spółki. Parlamentarna komisja ds. energetyki zidentyfikowała dwóch kandydatów, których nazwisk nie podała do wiadomości publicznej. Decyzja w sprawie wyboru ma zostać podjęta na następnym posiedzeniu udziałowców zaplanowanym na 22 lipca.

Zmiana sposobu zarządzania Ukrnafty jest wprowadzana w ramach walki z nieuprawnionym wpływem oligarchów, na czele z Igorem Kołomojskim, na tę spółkę z sektora naftowego. Kołomojski jest posądzany o nielegalny handel ropą i uchylanie się od wypłaty dywidendy do skarbu państwa.