Emilewicz: Chcemy aby Przemysł 4.0 zawitał do Polski

13 czerwca 2018, 14:00 Innowacje

Przemysł 4.0 toczy się wielkim walcem przez cały świat, a my chcemy, by zawitał on do Polski. Teraz mamy szansę wziąć udział w tej transformacji – powiedziała minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz na konferencji impact’18.

Jadwiga Emilewicz podczas Impact'18 / fot. BiznesAlert.pl

– Mamy coś, co nazywa się „paliwem technologii 4.0” – mamy najlepszych programistów. Przed nami wielkie wyzwania. Pomysły sprzed wielu lat stają się rzeczywistością. Przyszły świat będzie znacznie bardziej zautomatyzowany. Wiele zawodów zniknie. Polska może być częścią tej transformacji – mamy kapitał ludzki i tworzymy ramy do współpracy – mówiła minister.

Emilewicz powiedziała, że Polska gospodarka opiera się na małych i średnich przedsiębiorstwach. – Musimy łączyć ich kompetencje, nauczyć ich korzystać z nowych instrumentów. Wymaga to partnerstwa publicznego. Tworzymy projekt Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości, która będzie miejscem spotkań i pilotażu, będziemy tam budować infrastrukturę, z której będzie mogło korzystać wiele podmiotów. Ważna jest też standaryzacja – potrzebna będzie do rozwoju sztucznej inteligencji w Europie – mówiła minister przedsiębiorczości i technologii.

– Świat się zmienia i mamy tego świadomość. Zmiany te są dla Polski szansą, ale też wyzwaniem. Rozumiejąc globalne trendy, będziemy mieć szansę dotrzymać im kroku i nawet je kształtować. Ruchy tektoniczne historii były dotychczas dla Polski bardzo bolesne, ale teraz mamy nadzieję z nich skorzystać – zakończyła swoje wystąpienie minister Emilewicz.