Emilewicz: Energia+ pomoże obniżyć ceny energii

16 maja 2019, 11:24 Energetyka
Minister Jadwiga Emilewicz podczas konferencji KEO 2019 fot. BiznesAlert.pl
Minister Jadwiga Emilewicz podczas konferencji KEO 2019 fot. BiznesAlert.pl

– Program Energia+ to odpowiedź na rosnące ceny energii i potrzeby polskiej gospodarki – powiedziała minister Jadwiga Emilewicz podczas odbywającego się w Warszawie III Ogólnopolskiego Kongresu Energetyki Obywatelskiej.

W założeniu Program Energia+ ma przyczynić się do rozwoju energetyki prosumenckiej w Polsce, czyli modelu, w którym odbiorcy energii stają się ich producentami przy wykorzystaniu źródeł odnawialnych. Nadmiar energii będą mogli sprzedać lub przekazać do sieci, za co mieliby otrzymać rekompensaty.

– Dlaczego Energia+? Ponieważ miłujemy wolność, aby każdy obywatel mógł zapewnić swoje bezpieczeństwo. Jesteśmy przekonani, że w perspektywie długoterminowej to korzyść ekonomiczna. Nie widzimy trwałej i szybkiej możliwości ograniczenia systemowych cen energii. Rozwój energetyki prosumenckiej wspomoże ten proces. To szybkie i najłatwiejsze narzędzie, aby osiągnąć cele OZE na 2020 rok – powiedziała minister Emilewicz.

– Naszym marzeniem jest zastąpić blok 200 MW instalacjami fotowoltaicznymi. W pierwszym kwartale tego roku w Polsce powstało ich 11 tys. o łącznej mocy 72 MW. Zostało zatem tylko 128 MW do osiągnięcia tego celu – dodała.

Podkreśliła, że Energia+ opiera się na trzech filarach: likwidacji barier administracyjnych, poprawie regulaminów sieci, które obecnie utrudniają przyłączenie prosumentów oraz tworzeniu instrumentów finansowych ułatwiających inwestowanie w prosumentyzm.

Zaznaczyła, że rozwijająca się gospodarka potrzebuje więcej energii nawet pomimo wysiłków na rzecz jej oszczędzania. – Chcemy sprawnie i bez problemów dostarczać energię, ale również w sposób czysty dla środowiska. Dlaczego ministerstwo przedsiębiorczości i technologii zajęło się tym zagadnieniem? Ponieważ jedną z grup najbardziej dotkniętych wysokimi cenami energii są mali i średni przedsiębiorcy. Koniec 2018 roku minął pod wysokim napięciem związanym z gwałtownym wzrostem cen mającym związek z podatkiem węglowym, czyli wzrostem cen, który sprawił, że Polacy zaczęli uważniej studiować rachunki za energię. Pojawił się również bardzo poważny problem i wyzwanie dla spółek energetycznych – stwierdziła.

– Jesteśmy zdeterminowani, aby wprowadzić te korzystne zmiany, które są realną odpowiedzią na realne problemy. Energia+ staje się faktem – dodała.