Polskie firmy m.in. z sektora odzysku pierwiastków ziem rzadkich są zainteresowane w dołączeniu do konsorcjum bateryjnego, tworzonego wspólnie z naszymi niemieckimi i francuskimi partnerami – powiedziała w poniedziałek PAP minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.
Chodzi o powołanie konsorcjum do produkcji ogniw bateryjnych w Europie.
„To jest realna propozycja, oferta także dla polskiego biznesu, która może przyczynić się do (…) budowania globalnego łańcucha wartości” – podkreśliła minister Emilewicz.
Szefowa MPiT, która uczestniczyła w Polsko-Niemieckim Forum Gospodarczym w Berlinie podkreśliła, że współpraca w ramach tworzenia konsorcjum jest jednym z priorytetów, na które wskazano w ramach podpisanej w poniedziałek polsko-niemieckiej deklaracji dot. strategii polityki przemysłowej.
„Minister gospodarki i energii Niemiec Peter Altmaier zapowiedział, że w przypadku Niemiec jest kilkanaście podmiotów gospodarczych: od dużego sektora motoryzacyjnego po branżę chemiczną [które miałyby wejść do konsorcjum – PAP]. Zapowiedziałam otwartość na współpracę z polskimi konsorcjami, firmami (…) zwłaszcza w dziedzinie recyclingu bateryjnego” – podkreśliła Emilewicz.
Altmaier zadeklarował w poniedziałek, że na wsparcie niemieckich konsorcjów zostanie wyasygnowany 1 mld euro.
Jak zaznaczyła szefowa MPiT, projekt, który zadeklarował minister Altmaier nie wiąże się wprost ze środkami UE. „Mówimy o środkach budżetowych niemieckich” – podkreśliła Emilewicz.
I dodała: „nasze przedsięwzięcie także w pierwszym kroku ma być finansowane z pieniędzy budżetowych – z funduszu transportu niskoemisyjnego, uruchomionego na początku tego roku za sprawą ustawy ubiegłorocznej. A zatem to dobry przedśpiew do tego, co może się wydarzyć, dzięki wsparciu dodatkowymi środkami z Komisji Europejskiej” – powiedziała. Zaznaczyła, że jest to jednak „długi proces”, rozpisany na „dobrych kilka lat”.
„Następny krok to krok z naszej strony, jeśli chodzi o deklaracje finansowe, skierowany i do przemysłu, i świata nauki (…). Do końca marca ogłosimy wysokość środków, a później będziemy zapraszać do współpracy” – powiedziała.
Emilewicz podkreśliła, że są polskie firmy zainteresowane udziałem w tym przedsięwzięciu. „W sektorze odzysku pierwiastków ziem rzadkich, np. litu, mamy już kompetencje przemysłowe i są firmy, które chcą w takim konsorcjum wziąć udział” – powiedziała.