Emilewicz porozmawia w Niemczech o współpracy i sankcjach wobec Nord Stream 2

4 czerwca 2018, 13:15 Alert

O wzmacnianiu polsko-niemieckich relacji gospodarczych w poniedziałek w Berlinie ma rozmawiać minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz z niemieckim ministrem gospodarki i energii – podało MPiT. Spotkanie ma też dotyczyć m.in amerykańskich sankcji na stal i Nord Stream 2.

Minister Jadwiga Emilewicz. Fot. MPIT
Minister Jadwiga Emilewicz. Fot. MPIT

– Wizyta szefowej resortu jest jednym z elementów zacieśniania współpracy handlowej między Polską a Niemcami. Minister odbędzie też serię spotkań na temat najważniejszych zagadnień znajdujących się obecnie na agendzie europejskiej” – napisano w komunikacie resortu. Jak poinformowało ministerstwo przedsiębiorczości i technologii, głównym punktem pobytu minister Emilewicz w Berlinie jest spotkanie z niemieckim ministrem gospodarki i energii Peterem Altmaierem.

– Z ministrem Altmaierem będę rozmawiać o wzmacnianiu naszych relacji gospodarczych, które już teraz są bardzo silne. Od 20 lat Niemcy pozostają pierwszym partnerem handlowym Polski. Handel z Polską generuje w Niemczech ponad 425 tys. miejsc pracy. Niemcy eksportują do Polski dwukrotnie więcej niż Rosja. 95 proc. niemieckich firm obecnych już w Polsce chce ponownie zainwestować w naszym kraju – powiedziała cytowana w komunikacie minister Emilewicz.

– Te fakty zasługują na silniejszą ekspozycję w niemieckiej debacie publicznej i są przykładami nasze dobrej współpracy” – dodała. Minister zaznaczyła, że globalny rynek wciąż się zmienia, otwierają się nowe możliwości polsko-niemieckiego współdziałania, m.in. w zakresie elektromobilności czy polityki kosmicznej. – Pamiętajmy też, że idziemy w kierunku Przemysłu 4.0. W tym kontekście nasza współpraca może nabrać zupełnie innego charakteru – powiedziała minister.

W komunikacie podano, że spotkanie z ministrem Altmaierem ma też dotyczyć m.in nałożonych przez USA sankcji na stal i aluminium z UE oraz gazociągu Nord Stream 2. – Kwestie te zostaną poruszone też podczas rozmów minister z przedstawicielami Bundestagu. Oprócz tego w agendzie wizyty szefowej resortu przedsiębiorczości i technologii w stolicy Niemiec, znalazły się spotkania z niemieckim biznesem oraz udział w konferencji nt. Zrównoważonego Rozwoju – czytamy.

Polska Agencja Prasowa