EnergetykaOnetOpinieOZEPodcastyRozmowyŚrodowiskoWęgiel. energetyka węglowaWykop

Esy-floresy, emisje i biznesy podczas COP28. Opowiada atomowa Greta Thunberg. Spięcie

Julia Gałosz na COP28. Grafika: Mikołaj Teperek.

Julia Gałosz na COP28. Grafika: Mikołaj Teperek.

W najnowszym odcinku podcastu Spięcia, redaktor naczelny BiznesAlert.pl Wojciech Jakóbik i aktywistka FOTA4CLIMATE Julia Gałosz rozmawiają o tegorocznym Szczycie Klimatycznym COP28 w Dubaju, nazywanym najważniejszą konferencją klimatyczną w całym roku. Nasza rozmówczyni jest jednym z uczestników tego wydarzenia.

– Mimo, że Szczyt Klimatyczny trwa do połowy grudnia, już teraz mamy kilka konkretów, w tym w energetyce. Liczba przedstawicieli z różnych stron, zarówno krajów biednych, jak i tych bogatszych, pokazuje, że problem zmian klimatycznych jest realny i dotyczy wszystkich. […] Technologia pozwala na coraz więcej i umożliwia bezpieczną dekarbonizację. Musimy podjąć wszelkie kroki, aby to zrobić – mówi Julia Gałosz z FOTA4CLIMATE.

– Musimy jednak rozmawiać o narzędziach, które obecnie mamy, a nie o tych, które są kwestią przyszłości. Ważne jest, aby już teraz korzystać z narzędzi do redukcji emisji. One pomogą stopniowo odchodzić od paliw kopalnych, gdyż nie da się tego zrobić z dnia na dzień – podkreśla Julia Gałosz.

– Zjednoczone Emiraty Arabskie mają ogromny udział w gospodarce, są jednym z największych jeśli chodzi o złoża ropy czy gazu. Dlatego chcą rozmawiać o tych problemach, bo wiedzą, że pewne decyzje mogą oznaczać z ich perspektywy „być albo nie być”. […] Nic dziwnego, że takie państwa dbają o swoje interesy. Jeśli jednak mówimy o innych krajach, one nie dyskutują o tym, czy jest problem emisji, tylko jak go rozwiązać – opowiada aktywistka FOTA4CLIMATE.

– Wśród uczestników są firmy, które wiedzą, że muszą się transformować, ale nie do końca wiedzą jak. Stąd ich obecność w Dubaju, gdzie mogą dowiedzieć się, w którym kierunku iść – dodała.

Najnowszy odcinek Spięcia mogą Państwo obejrzeć na platformach YouTube, Spotify oraz SoundCloud:

Kiepski klimat na szczycie klimatycznym w Dubaju. Spięcie


Powiązane artykuły

Farmy wiatrowe. Fot. Enea

Enea kupiła kolejne farmy wiatrowe od Greenvolt Power

Enea Nowa Energia zawarła umowę kupna portfela farm wiatrowych o mocy 33,2 MW od Greenvolt Power. Transakcja o wartości około...
Sekretarz ds. energii USA Chris Wright

Manhattan 2. USA wracają do energetyki jądrowej 

Energetyka jądrowa od początku jej istnienia była gwarantem zaopatrzenia Stanów Zjednoczonych w prąd elektryczny. Potem przez blisko 30 lat zaniedbywana,...
czołg K2, zdjęcie: www.gov.pl

K2PL czeka na decyzję. Duży kontrakt zbrojeniowy się opóźnia

Polska planowała podpisać w kwietniu 2025 roku drugą umowę wykonawczą na zakup 180 czołgów K2 w wersji K2PL wraz ze...

Udostępnij:

Facebook X X X