Emotet atakuje. Specjaliści ostrzegają przed nowym trojanem

11 sierpnia 2017, 13:30 Alert

Zanotowaliśmy zwiększoną liczbę infekcji komputerów wirusem Emotet – poinformowała firma Sophos, zajmująca się bezpieczeństwem sieci. Jak ostrzega, Emotet jest szczególnie groźny, ponieważ po zainfekowaniu jednego komputera może bez udziału użytkownika zarażać inne urządzenia w sieci.

Wirus komputerowy
(fot. Wikipedia/CC)

Emotet to tzw. trojan, czyli szkodliwy program, który wymaga pewnych działań ze strony użytkownika, by zostać zainstalowany. Później Emotet może już samodzielnie rozprzestrzeniać się w ramach sieci.

Jest rozpowszechniany głównie za pomocą e-maili zawierających link do pliku tekstowego. Po jego pobraniu trojan zaczyna działać. Zawiera m.in. obszerną bazę popularnych haseł, które wykorzystuje do uzyskania dostępu do komputerów w sieci. Program jest zdolny do automatycznego pobierania aktualizacji, dzięki czemu może przechytrzyć programy antywirusowe. Potrafi także m.in. pobierać z klientów pocztowych listę zapisanych adresów mailowych i wykorzystywać ją do zarażania kolejnych komputerów.

Trojan bankowy

Emotet był znany już wcześniej jako groźny trojan bankowy, jednak według opisu stworzonego przez Sophos obecnie hakerzy wykorzystują jego bardziej złożoną wersję. By uniknąć zarażenia Emotetem trzeba stosować się do podstawowych zasad bezpieczeństwa: aktualizować bibliotekę programów antywirusowych, unikać korzystania z przestarzałych systemów operacyjnych oraz zachować ostrożność przy pobieraniu załączników z e-maili.

Sophos