Enea przygotowuje rozbudowę Elektrowni Ostrołęka i czeka na decyzję o atomie

24 maja 2018, 13:30 Alert

Enea przygotowuje się do rozbudowy Elektrowni Ostrołęka. Trwają przygotowania modelu finansowego.

Elektrownia Ostrołęka. Wizualizacja bloku C na węgiel. Fot. Energa
Elektrownia Ostrołęka. Wizualizacja bloku C na węgiel. Fot. Energa

– Został wybrany generalny wykonawca. Jesteśmy w trakcie rozmów i dopinania model finansowania. Rozmawiamy z generalną wykonawca. Myślę, że niedługo ogłosimy kolejne kroki jakie zmierzamy podjąć – odpowiedział prezes Enei Mirosław Kowalik na pytanie BiznesAlert.pl o to kiedy może ruszyć budowa bloku w Ostrołęce.

Dopytywany przez dziennikarzy o szczegóły stwierdził, że założeniem jest, aby model finansowy i biznesplan były gotowe tak, aby spółka mogła przystąpić do wsparcia z rynku mocy. – Powołaliśmy spółkę celową do realizacji tej inwestycji. Przygotowujemy dokumentację na temat uzyskania zgód korporacyjnych. Projekt jest kompleksowy, o wartości ponad 6 mld złotych. To wymaga dużej rzetelności i bankowalności inwestycji. Te rozmowy są zaawansowane – zapewnił prezes.

Jego zdaniem elektrownia w Ostrołęce to inwestycja strategiczna. – Zarówno z punktu widzenae państwa, jak i zaangażowanych spółek, przy tego typu inwestycjach mamy dwa kluczowe kamienie milowe. To podpisanie kontraktu oraz wydanie polecenia rozpoczęcia prac. Wszystkie te elementy modelujemy, aby właściwie je zaadresować w finansowaniu. To będzie raczej w funkcji zamknięcia finansowania. Podpisanie, wydaje się, że nastąpi wcześniej. Jednym z narzędzi wspierających może być rynek mocy – mówił prezes Enei.

Dodał jednak, że Enea pozostaje spółką dywidendową. – W tym roku ze względu na czynniki zewnętrzne zdecydowaliśmy się zarekomendować zatrzymanie na kapitale rezerwowym pod potencjalne inwestycje. Jesteśmy odpowiedzialni za stabilne realizowanie zadań – dodał.

– Enea jest 10-procentowym udziałowcem spółki odpowiedzialnej za budowę elektrowni jądrowej. PGE pełni funkcje jej lidera. Tak, jak wiadomo, są wypracowywane nowe warunki realizacji tej inwestycji i opcje w tym zakresie, również ze zmianą zaangażowania innych pomiotów. Jest za wcześnie, aby podejmować decyzję o wchodzeniu bądź wychodzeniu ze spółki PGE EJ – odpowiedział prezes Enei Mirosław Kowalik na pytanie BiznesAlert.pl o zaangażowanie spółki w realizację projektu elektrowni jądrowej.

Piotr Stępiński