Enea myśli o małym atomie i rozpoczyna kampanię edukacyjną

31 stycznia 2024, 13:30 Alert

Enea zamierza inwestować w zeroemisyjne, stabilne i nowoczesne moce wytwórcze i w swoim portfolio rozważa wykorzystanie małych reaktorów jądrowych (SMR). W tym celu Enea ogłosiła rozpoczęcie kampanii edukacyjnej, której celem jest przedstawienie i zainteresowanie społeczeństwa światem technologii jądrowej – podała spółka w komunikacie.

Fot. Enea
Fot. Enea

SMR-y są postrzegane jako wielka szansa dla energetyki jądrowej, gdyż pojedynczy koszt jednostki wynosi ok. 1,5 mld euro. Ponadto takie jednostki buduje się szybciej i nie wymagają aż tylu pozwoleń jak w przypadku wielkoskalowej elektrowni. W Polsce małe reaktory modułowe chcą wdrażać takie podmioty jak Orlen, KGHM i Grupa Azoty. Pierwszy z nich ma zacząć działać już w 2029 roku.

– Małe modułowe reaktory jądrowe mają ogromy potencjał rozwojowy i znaczenie dla utrzymania stabilnego miksu energetycznego w Polsce. SMR-y możemy wykorzystać do produkcji energii elektrycznej albo zastąpić nimi elektrociepłownie węglowe. Mogą również służyć bezpośrednio zakładom przemysłowym, zwłaszcza tym, które potrzebują dużo stabilnej energii. Obecnie analizujemy wszystkie pojawiające się na świecie projekty i rozmawiamy z kilkoma dostawcami technologii SMR – podkreśla Paweł Majewski, prezes Enei.

Warto zwrócić uwagę, że poparcie dla energetyki jądrowej w Polsce rośnie, a technologia SMR w energetyce zyskuje na popularności. Mają one przyspieszyć zieloną transformację sektora i być uzupełnieniem dla reaktorów dużej mocy, pracujących  w podstawie systemu energetycznego. Przewagą małego atomu nad dużym jest m.in. krótszy czas budowy, ponieważ SMR-y są dostarczane w całości jako moduły, co oznacza mniejszy koszt inwestycyjny. Mogą być instalowane blisko odbiorców, co obniża koszty przesyłu i rozbudowy sieci, a także wzmacnia przekonanie w kwestii oceny bezpieczeństwa energetyki atomowej instalowanej w pobliżu zabudowań.

Spółka podkreśla, że wdrożenie komercyjne technologii SMR otwiera dostęp do nowoczesnego i bezemisyjnego wytwarzania energii elektrycznej. Grupa Enea analizuje implementowane i upowszechniane technologie, sprawdzając możliwości zastosowania SMR-ów w swojej działalności biznesowej, przygotowując się jednocześnie do rozwoju kadr i zasobów gotowych do zarządzania instalacjami w przyszłości. Prowadzony jest dialog biznesowy z wiodącymi deweloperami technologii SMR na świecie, a decyzja o współpracy i wdrożeniu projektu będzie podejmowana w oparciu o analizy ekonomiczne, rynkowe oraz potrzeby Grupy Enea.

Enea / Jacek Perzyński

Przewodniczący rady nadzorczej Enei został odwołany