AlertEnergetykaEnergia elektryczna

Enea przeprowadzi badania w ramach projektu eNeuron

Fot. Enea

Enea Operator poinformowała, że wspólnie z Instytutem Energetyki i Miastem Bydgoszcz weźmie udział w międzynarodowym projekcie „eNeuron: greEN Energy hUbs for local integRated energy cOmmunities optimizatioN” realizowanym w ramach programu Horyzont 2020.

Integracja rozproszonych źródeł energii

Celem eNeuron jest opracowanie innowacyjnych narzędzi do optymalizacji procesu projektowania i funkcjonowania lokalnych systemów energetycznych, których głównym zadaniem będzie efektywna integracja rozproszonych źródeł energii.

W projekcie eNeuron udział weźmie siedemnaście instytucji naukowych i podmiotów gospodarczych z siedmiu krajów europejskich. Z Polski będą to Instytut Energetyki i Enea Operator, która uruchomi jego badawczą część na terenie Bydgoszczy. Przedsięwzięcie otrzymało dofinansowanie w ramach programu Horyzont 2020 – ramowego programu Komisji Europejskiej na rzecz badań naukowych i innowacji.

– Aktualnie do najważniejszych wyzwań operatorów sieci dystrybucyjnej należą między innymi przedsięwzięcia badawczo-rozwojowe (B+R). Współpraca przedsiębiorstw sektora energetycznego z przedstawicielami środowiska naukowego oraz społecznościami lokalnymi inicjuje wiele przedsięwzięć o charakterze innowacyjnym, które przynoszą korzyści wszystkim zaangażowanym stronom. Dzięki uczestnictwu w międzynarodowym projekcie eNeuron będziemy mogli skorzystać z doświadczeń naukowców i przedsiębiorstw z innych krajów. Jako jeden z czterech największych operatorów sieci dystrybucyjnej w Polsce, podzielimy się z nimi również naszą wiedzą – podkreśla Wojciech Drożdż, wiceprezes Enei Operator ds. innowacji i logistyki.

Enea Operator podaje, że w założeniu projekt eNeuron ma przynieść liczne korzyści, także potencjalnym podmiotom zainteresowanym wdrożeniem takich systemów, w tym m.in. operatorom sieci dystrybucyjnych i lokalnym społecznościom. Z tych powodów rola spółki jest wieloaspektowa. Obejmuje wsparcie merytoryczne procesów kodowania, kontroli i monitorowania sieci oraz integracji odnawialnych źródeł energii oraz technologii magazynowania energii w sieciach dystrybucyjnych.

Udział w projekcie umożliwi spółce zakup, montaż i zbadanie pracy nowoczesnych urządzeń, które są niezbędne do przeprowadzenia na sieci Enei Operator studiów przypadku w ramach projektu. Eksperci z Enei Operator będą również współpracować przy opracowywaniu programu badań oraz dzielić się fachową wiedzą na temat modelowania sieci, przepływów energii i profili zapotrzebowania. Częścią projektu jest też udział w ocenach technicznych i ekonomicznych koncepcji projektu, a także opracowaniu zaleceń regulacyjnych.

Enea poinformowała, że realizacja projektu rozpocznie się w listopadzie tego roku i potrwa cztery lata. Wartość prac jest wyceniona na ponad 6,3 mln euro. Poziom dofinansowania wynosi 70 procent i ma charakter zaliczki. Wkład Enei Operator został oszacowany na ponad 400 tys. euro.

Enea/Jędrzej Stachura

Enea Ciepło ogrzeje Białystok i okolice


Powiązane artykuły

Rafineria PCK w Schwedt

Zmienił się rząd, a Niemcy ciągle nie wiedzą co z Rosnieftem w Schwedt

Nowy skład federalnego ministerstwo gospodarki nadal nie sprecyzował jakie konkretne zamiary ma w sprawie udziału Rosnieftu w trzech dużych niemieckich...
Podpisanie umowy w sprawie finansowania budowy lądowej części FSRU. Na zdjęciu Marta Postuła, wiceprezes BGK i Sławomir Hinc, prezes Gaz-Systemu. Fot.: Gaz-System

Dwa miliardy na polski pływający gazoport

BGK podpisał umowę z Gaz-Systemem na pożyczkę w wysokości ponad dwóch miliardów złotych, celem sfinansowania budowy części lądowej FSRU. Inwestycja...

Szwajcarzy nadal nie wiedzą ile zapłacą za unijny prąd

Po publikacji szkicu umowy na temat wymiany energii elektrycznej między Szwajcarią a UE w piątek 13 czerwca szwajcarskie społeczeństwo ma...

Udostępnij:

Facebook X X X