Monika Starecka delegowana do pełnienia funkcji prezesa Enei. Paweł Majewski odwołany z zarządu

2 lutego 2024, 15:18 Alert

Rada nadzorcza Enei odwołała ze składu zarządu spółki prezesa Pawła Majewskiego, członka zarządu ds. handlowych Jakuba Kowaleczko oraz członka zarządu ds. korporacyjnych Dariusza Szymczaka, podała spółka w komunikacie prasowym. Jednocześnie rada delegowała członka RN Monikę Starecką do czasowego wykonywania czynności prezesa zarządu Enei na okres maksymalnie trzech miesięcy.

Na początku lutego w spółkach energetycznych ma miejsce walne zgromadzenie akcjonariuszy, które podejmie decyzje o dalszych losach prezesów spółek energetycznych. Nowy rząd zapowiedział odwołanie wszystkich, którzy wcześniej byli związani z rządem Zjednoczonej Prawicy.

Enea to jedna z kontrolowanych przez państwo firm energetycznych. Skarb Państwa ma ponad 52 proc. udziałów w spółce. Podstawą działania grupy kapitałowej Enea jest wydobycie węgla kamiennego. Do firmy należy jedna z największych kopalni węgla w Polsce, Bogdanka. Enea zajmuje się także wytwarzaniem, dystrybucją i handlem  energią elektryczną. Sieć dystrybucyjna grupy, zlokalizowana w  zachodniej i południowo-zachodniej Polsce, obejmuje 20 procent powierzchni  kraju. Spółka jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych od 2008 roku.

Enea / Jacek Perzyński

Przewodniczący rady nadzorczej Enei został odwołany