Do 2030 roku Energa na inwestycje przeznaczy 47,9 mld zł

6 grudnia 2023, 16:00 Alert

Grupa Energa dokonała aktualizacji strategii, która zakłada większe środki na inwestycje w latach 2024-2030. Spółka podała, że rozwój dystrybucji pochłonie 23,4 miliardów zł, a w segment wytwórczy spółka zainwestuje ok. 22,8 mld zł z czego 14,3 miliardy zł na OZE. Energa jednocześnie zastrzegła, że oznacza to brak dywidendy.

Farmy wiatrowe. Fot.; Energa
Farmy wiatrowe. Fot.; Energa

Jak podała spółka, aktualizacja strategii jest konieczna ze względu na zaistniałe w ostatnich latach zmiany w uwarunkowaniach rynkowych i regulacyjnych, które wpływają na funkcjonowanie rynku energii elektrycznej w Polsce.

Energa poinformowała, że jej główne cele strategiczne na lata 2024-2030 wyznaczone w strategicznym planie rozwoju to, rozwój sieci WN, SN, nN niezbędny dla przyłączania odnawialnych źródeł energii, magazynów energii i elektromobilności, co przełoży się na zwiększenie mocy zainstalowanej OZE przyłączonej do sieci do ok. 13,2 GW do 2028 roku.

Spółka planuje też rozbudowę sieci, by zwiększyć potencjał dla przyłączeń stacji ładowania pojazdów elektrycznych. Energa zakłada też wzrost „skablowania” linii SN, poprawę wskaźników SAIDI i SAIFI, osiągnięcie 100 procent udziału liczników zdalnego odczytu wśród klientów począwszy od 2026 roku.

Ponadto Energa zamierza szerzej zastąpić węgiel za pomocą gazu. Dzięki budowie elektrowni gazowo-parowych w Grudziądzu i Ostrołęce o łącznej mocy zainstalowanej ok. 1,3 GW spółka przewiduje zmniejszenie udziału węglowych aktywów w strukturze mocy zainstalowanej do 2 procent w 2030 roku, a także redukcję emisji CO2 o co najmniej 40 procent do 2030 roku w stosunku do 2019 roku.

Energa szacuje, że realizacja nowej strategii i rozwój OZE, sprawi, że wynik EBITDA w 2030 roku wzrośnie ponad dwuipółkrotnie, „co w konsekwencji powinno przełożyć się na wzrost wartości spółki dla akcjonariuszy”.

Energa / Polska Agencja Prasowa / Jacek Perzyński

Energa świątecznie rozświetla ulice