Giełda na 100 procent cieszy Energę

9 sierpnia 2018, 16:15 Alert
giełda

– Byliśmy orędownikami 100 proc. sprzedaży energii poprzez giełdę. Będziemy uczestniczyć w ramach konsultacji tego projektu. Energa jest zadowolona z tej decyzji. Mamy nadzieje, że poprawi to transparentność transakcji oraz zrówna szanse zakupu energii z innymi Powiedział prezes spółki Energa Obrót Dariusz Falkiewicz.

Resort energii pod koniec lipca br. opublikował komunikat, w którym Minister Energii Krzysztof Tchórzewski poinformował, że zdecydował o pełnym urynkowieniu obrotu energią elektryczną. Jednocześnie zwraca się do przedsiębiorstw energetycznych, aby od 1 sierpnia 2018 r. obrót energią prowadziły w oparciu o rynek giełdowy. Ministerstwo Energii ma zaproponować projekt zmian legislacyjnych, wprowadzających 100 proc. obliga giełdowego dla energii elektrycznej z wyłączeniem kogeneracji i energii ze źródeł odnawialnych. Dotychczas obligo giełdowe wynosiło 30 proc.

Minister Energii zwróci się do Marszałka Sejmu, aby ten projekt mógł być rozpatrzony już na najbliższym posiedzeniu Sejmu RP. we wrześniu br. – Zmiany te mają na celu uspokojenie rynku energii elektrycznej w wyniku zwiększenia jej obliga giełdowego – argumentował resort. Zmiany nie dotkną energii z kogeneracji i OZE. W tym roku obligo wynosi 30 proc., w 2017 było to 15 proc. – -Zasadniczym celem jest przejrzystość rynku. Moim zdaniem transakcje pozaparkietowe (OTC) na rynku energii nie powinny mieć miejsca. Wpływ giełdowego rynku energii na życie gospodarcze i sytuację obywateli jest tak duży, że nie możemy pozwolić funkcjonować mu w sposób nieprzejrzysty” – argumentował w rozmowie z PAP minister energii Krzysztof Tchórzewski.

BiznesAlert.pl