Energa pokazuje, jak zaoszczędzić na ogrzewaniu

30 października 2023, 13:00 Alert

Energa Obrót zaprezentowała specjalny program, którego celem jest promowanie ekologicznych rozwiązań grzewczych. Każdy, kto posiada przestarzałe urządzenie grzewcze, może wymienić je na bardziej energooszczędne i ekologiczne. Spółka zachęca do skorzystania z programu Eko dofinansowanie 2023, którego efektem końcowym może być niższy rachunek za ogrzewanie.

Termostat w kaloryferze. Fot. NCBR
Termostat w kaloryferze. Fot. NCBR


Energa Obrót z Grupy Orlen oferuje program, który może pomóc zaoszczędzić pieniądze i jednocześnie zwiększyć efektywność energetyczną domu. To Eko dofinansowanie 2023 na wymianę urządzenia grzewczego. Dzięki niemu można otrzymać dofinansowanie w wysokości do 2207,13 złotych. Program trwa jeszcze tylko do końca listopada – czytamy w komunikacie.

Energa Obrót stworzyła specjalny program dla swoich klientów, którego celem jest promowanie ekologicznych rozwiązań grzewczych. Każdy klient, który posiada przestarzałe, mało wydajne urządzenie grzewcze, może wymienić je na bardziej energooszczędne i ekologiczne. Głównym celem programu jest więc podwyższenie klas energetycznych używanych urządzeń grzewczych, a także redukcja emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Energa podkreśla, że w ten sposób można nie tylko zaoszczędzić na rachunkach, ale również przyczynić się do ochrony środowiska.

Spółka wskazuje korzyści płynące z wymiany urządzeń na mniej energochłonne. – Po pierwsze, nowoczesne urządzenia są znacznie bardziej energooszczędne, co prowadzi do obniżenia kosztów ogrzewania. Po drugie, większość nowych urządzeń ma wbudowane rozwiązania, które minimalizują emisję szkodliwych substancji i zapewniają czyste, ekologiczne spalanie. Dodatkowo, niektóre urządzenia grzewcze mogą być kompatybilne z innymi technologiami, takimi jak instalacje fotowoltaiczne, co daje większe możliwości w zakresie wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Co więcej, nowoczesne urządzenia grzewcze są często w pełni zautomatyzowane, a ich codzienne użytkowanie jest dużo bezpieczniejsze niż w przypadku przestarzałych rozwiązań – tłumaczy firma.

Dofinansowanie obejmuje: kocioł niskotemperaturowy na paliwo gazowe, paliwo ciekłe lub biomasę, kocioł kondensacyjny opalany gazem ziemnym lub olejem opałowym lekkim, podgrzewacze elektryczne oraz pompy ciepła. Jego wysokość jest ustalana na podstawie m.in. wieku budynku i rodzaju wybranego ogrzewania. Po podpisaniu umowy na dofinansowanie w salonie sprzedaży i przedstawieniu faktury za zakup urządzenia grzewczego oraz jego montaż, a także podpisaniu specjalnego oświadczenia potwierdzającego wymianę urządzenia grzewczego, pieniądze powinny zostać wypłacone w ciągu 30 dni.

Warto dodać, że dofinansowanie programu Eko dofinansowanie 2023 nie wlicza się do podstawy opodatkowania. Można łączyć je za to np. z programem Czyste Powietrze. Co istotne, dofinansowanie można otrzymać nawet, jeżeli urządzenie grzewcze zostało już wymienione. Ważne, aby wymiana ta miała miejsce w tym roku – czytamy w komunikacie Energi. Więcej informacji na ten temat można znaleźć tutaj.

Energa Obrót / Jędrzej Stachura

Elektrownia Grudziądz ma kolejne fundamenty pod nowy blok gazowo-parowy