W środę 27 czerwca 2018 roku odbyło się Uroczyste Podsumowanie VII edycji Akademii Energii. Zgromadzonych w Sali Notowań Giełdy Papierów Wartościowych gości powitali prowadzący galę: Marta Płowiec – Dyrektor ds. Operacyjnych Fundacji im. Lesława A. Pagi oraz Michał Baranowski – Prezes firmy Elo.city, dziennikarz portalu Menadżer Floty. Przemówienie otwierające wygłosiła Ewa Paga – Prezes Zarządu Fundacji im. Lesława A. Pagi. W swojej przemowie położyła nacisk na znaczenie kształcenia młodych liderów w branży energetycznej, którzy będą stanowić o przyszłych rozwiązaniach w tym sektorze.
Następnie głos zabrał Maciej Bando – Prezes Urzędu Regulacji Energetyki, który podkreślił znaczenie młodego pokolenia specjalistów w branży energetycznej, którzy będą niebawem decydować
o przyszłości sektora energetycznego. Potem na scenę został zaproszony Mariusz Kozłowski – Zastępca Dyrektora Biura Komunikacji Korporacyjnej Operatora Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. W swojej wypowiedzi poruszył ważny wątek dotyczący Akademii Energii – staże realizowane przez Stypendystów w firmach partnerskich. Zwrócił uwagę, że spółka w projekcie bierze udział od 2012 r. Podkreślił także, że Alumni Akademii po stażu często znajdują zatrudnienie w strukturach firmy. Na koniec pierwszej części Gali dr Dariusz Dzirba – Dyrektor Departamentu Badań
i Rozwoju PGNiG S.A. odczytał list od Wiceprezesa ds. Rozwoju – Łukasza Kroplewskiego. Dyrektor Departamentu Badań i Rozwoju PGNiG S.A. odczytał list od Wiceprezesa ds. Rozwoju Spółki – Łukasza Kroplewskiego. „Ten projekt jest kierowany do osób, których wspólną pasją jest energetyka, których cechuje kreatywne i nieszablonowe myślenie, które mogą wnieść nową jakość do naszej pracy. Jest to szczególnie ważne myśląc o przyszłości tego sektora” – brzmiał fragment listu.
W drugiej części uroczystości przedstawiciele firm partnerskich zasiedli w panelu eksperckim, którego moderatorem był Piotr Stępiński z BiznesAlert.pl Pośród Panelistów znaleźli się Maciej Bando – Prezes Urzędu Regulacji Energetyki, dr Dariusz Dzirba – Dyrektor Departamentu Badań i Rozwoju PGNiG S.A., dr Dawid Klimczak – Prezes Zarządu Enei Trading, mec. Magdalena Mitas – Adwokat/Partner Kancelaria Magnusson Tokaj i Partnerzy, Piotr Obrycki – Dyrektor Biura Badań i Rozwoju PKP Energetyka S.A., dr hab. Ryszard Stefański – Dyrektor Działu Rozwoju Przedsiębiorstwa EWE Polska sp. z o.o. oraz dr Tomasz Żołyniak – Prezes Zarządu Energia Polska sp. z o.o. Tematem przewodnim panelu było pytanie „Odbiorca energii i gazu w inteligentnym mieście – quo vadis energetyko?”. Podczas panelu eksperci mieli okazję komentować i odpowiadać na pytania dotyczące prezentacji przygotowanych przez Alumnów VII edycji Akademii Energii.
Pierwsza z grup poruszyła temat podejścia konsumentów do zmiany sprzedawcy energii. Dokonano porównania sytuacji na polskim rynku do tej panującej w innych krajach Unii Europejskiej. Następnie została poruszona kwestia samowystarczalności energetycznej – wskazano przykłady rozwiązań alternatywnych dla energetyki konwencjonalnej. Trzecia prezentacja skupiła się na przedstawieniu najbliższych paliw przyszłości, które będą zasilać transport prywatny i publiczny oraz wiele innych infrastruktur, np. przemysłowych. Czwarta grupa przedstawiła jak zmiany w energetyce i zbliżanie się do większego udziału w OZE może wpłynąć na jakość powietrza w Polsce – dyskusja dotyczyła rozwiązań prawnych w tym zakresie i ich wpływu na zmniejszenie się problemu smogu w Polsce. Na koniec poruszona została digitalizacji w energetyce.
VII edycja Akademii Energii została objęta patronatem honorowym przez Ministerstwo Energii i Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Partnerem Strategicznym po raz siódmy został Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. W tym roku po raz pierwszy Partnerem Strategicznym Akademii zostało również Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A.
W gronie firm będących Partnerami są: Enea S.A., Energia Polska sp. z o.o., EWE Polska sp. z o.o., Grupa LOTOS S.A., Kancelaria Magnusson Tokaj i Partnerzy, PKP Energetyka S.A. i The Boston Consulting Group.
Patronat medialny nad projektem objęli: Rzeczpospolita, biznesalert.pl, CIRE.pl, energetyka24.com, reo.pl, PAP Biznes, wysokienapiecie.pl, STOCKWATCH, GramwZielone.pl, elektroonline.pl oraz elektroenergetyka.pl.
Fundacja im. Lesława Pagi