AlertAtomEnergetykaŚrodowisko

USA przyjęły ustawę przyspieszającą wdrażanie energetyki jądrowej w kraju

Flaga USA. Fot. freepik.com.

Flaga USA. Fot. freepik.com.

Senat USA przyjął we wtorek ustawę mającą na celu przyspieszenie wdrażania energetyki jądrowej, w tym przyspieszenie procesu wydawania pozwoleń i stworzenie nowych zachęt dla zaawansowanych technologii reaktorów jądrowych.

Rozszerzenie energetyki jądrowej ma szerokie poparcie obu partii – Demokraci widzą w niej kluczowy element dekarbonizacji sektora energetycznego w walce ze zmianami klimatycznymi, a Republikanie postrzegają ją jako sposób na zapewnienie niezawodności dostaw energii elektrycznej i tworzenie miejsc pracy.

Wersja ustawy została już wcześniej przyjęta przez Izbę Reprezentantów i teraz trafi do prezydenta Joe Bidena, aby mogła stać się prawem. Ustawa przeszła w Senacie stosunkiem głosów 88-2 – podaje Reuters.

– Wielkie zwycięstwo dla naszego klimatu i amerykańskiego bezpieczeństwa energetycznego – Senat USA przyjął ustawę Advance Act przytłaczającą, ponadpartyjną większością głosów – powiedział senator Tom Carper, Demokrata, przewodniczący Senackiej Komisji ds. Środowiska i Robót Publicznych.

– Dzisiaj wysłaliśmy ustawę Advance Act na biurko prezydenta, ponieważ Kongres wspólnie uznał znaczenie energetyki jądrowej dla przyszłości Ameryki i wykonał swoje zadanie – powiedziała Republikanin Shelley Moore Capito, członek komisji.

Między innymi, ustawa zmniejszyłaby koszty regulacyjne dla firm starających się o licencje na zaawansowane technologie reaktorów jądrowych, utworzyłaby nagrodę za pomyślne wdrożenie reaktorów nowej generacji oraz przyspieszyłaby wydawanie licencji dla obiektów jądrowych na niektórych terenach. Ustawa mogłaby przynieść korzyści firmom takim jak TerraPower wspierana przez Billa Gatesa, która próbuje zbudować reaktor Natrium o wartości 4 miliardów dolarów w Wyoming na terenie starej elektrowni węglowej, ale boryka się z trudnościami w uzyskaniu kluczowego pozwolenia.

Grupy zajmujące się nierozprzestrzenianiem broni jądrowej, w tym Union of Concerned Scientists, ostrzegają przed ułatwieniami w licencjonowaniu zaawansowanych reaktorów jądrowych, w tym tych wykorzystujących wysoko wzbogacony uran, argumentując, że priorytetem powinna pozostać kwestia bezpieczeństwa. Amerykański przemysł jądrowy miał trudności z rozwojem w ostatnich dziesięcioleciach z powodu rosnących kosztów i skomplikowanych wymagań dotyczących pozwoleń, a zaawansowane technologie jądrowe są trudne do sfinansowania i opracowania.

Reuters / Mateusz Gibała

Jakóbik: Czy Polska powinna zaorać atom z Korei?


Powiązane artykuły

KPEiK trafi do rządu we wrześniu. Mniej OZE w energetyce

Resort klimatu i środowiska zakończył prace, nad projektem KPEiK. W stosunku do wcześniejszego, przedstawionego w październiku 2024 roku, ministerstwo szacuje...
Elektrownia jądrowa. Fot. Freepik

Google pomoże zbudować polską elektrownię jądrową

Westinghouse, amerykański partner Polski w budowie jej pierwszej elektrowni jądrowej, ogłosił współpracę z Google Cloud. Firmy chcą zoptymalizować proces montażu...

Sankcje wpędzają Rosnieft w problemy. Tankowiec płynie na pusto

Ostatni pakiet unijnych sankcji objął spółkę Nayara, właścicielkę drugiej największej rafinerii w Indiach, której 49 procent udziałów należy do Rosnieftu....

Udostępnij:

Facebook X X X