Dąbrowski: Atom to dla Polski bezpieczeństwo, konkurencyjność i środowisko

8 kwietnia 2019, 11:30 Atom

-Polityka energetyczna opiera się na trzech filarach: bezpieczeństwo, konkurencyjność i oddziaływanie na środowisko. Jeśli chodzi o atom, który został zawarty w Polityce Energetycznej Państwa do 2040, realizuje on wszystkie te trzy cele powiedział Tomasz Dąbrowski, Podsekretarz Stanu, Ministerstwo Energii podczas Ogólnopolskiego Szczytu Energetycznego w Gdańsku. Patronem medialnym wydarzenia jest BiznesAlert.pl.

Tomasz Dąbrowski, Podsekretarz Stanu, Ministerstwo Energii podczas Ogólnopolskiego Szczytu Energetycznego w Gdańsku. Fot. Ministerstwo Energii
Tomasz Dąbrowski, Podsekretarz Stanu, Ministerstwo Energii podczas Ogólnopolskiego Szczytu Energetycznego w Gdańsku. Fot. Ministerstwo Energii

Podkreślił, że polityka energetyczna opiera się na trzech filarach: bezpieczeństwo, konkurencyjność i oddziaływanie na środowisko.  – Jeśli chodzi o atom, który został zawarty w Polityce Energetycznej Państwa do 2040 (PEP 2040), realizuje on wszystkie te trzy cele. Ma ona decydować o bezpieczeństwie dostaw, bezdyskusyjnie zmniejsza emisje CO2 w sektorze energetycznym, i jednocześnie przy właściwie zaprojektowanym mechanizmie wdrożenia może zadecydować o zwiększeniu konkurencyjności polskiej gospodarki – powiedział. Jak powiedział, przez lata różnych polityk w UE sytuacja zaczęła się zmieniać – energetyka węglowa została obarczona kosztem polityki klimatycznej (głównie handlem uprawnień do emisji CO2), a energetyka oparta o atom pozbawiona jest tego kosztu.

-Tego typu rozwiązania muszą być oparte o decyzje polityczne. To duże projekty, nigdzie na świecie nie odbywają się bez interwencji państwa. Cała sztuka polega na tym, by ze względu na długi horyzont tych inwestycji, koszt energii był możliwie najmniejszy. W PEP2040 przedstawiliśmy duży udział energetyki jądrowej, około 6 GW mocy zainstalowanej. Przewidujemy spadek udziału paliw kopalnych i wzrost zapotrzebowania na moc i energię, co przełoży się na wzrost PKB. Tę lukę ma wypełniać energetyka jądrowa. W tej chwili nie przedstawiamy szczegółów finansowych projektu, ponieważ jesteśmy we wczesnym etapie – podkreślił.