AlertCiepłownictwoEnergetykaOZEŚrodowisko

Izba Gospodarcza Urządzeń OZE domaga się zablokowania chińskich pomp ciepła

Pompy ciepła. Fot. Air Source EVI

Pompy ciepła. Fot. Air Source EVI

Izba Gospodarcza Urządzeń Odnawialnych Źródeł Energii (IGU OZE) w swoim liście do Ministra Klimatu wzywa do natychmiastowego zablokowania nowych zasad dotacji do pomp ciepła, ogłoszonych niedawno przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).

W liście wyrażono uznanie dla dotychczasowych działań Ministerstwa Klimatu w promowaniu zrównoważonych i ekologicznych technologii, ale jednocześnie podkreślono, że nowe zasady dotacji, ogłoszone przez NFOŚiGW, mogą negatywnie wpłynąć na funkcjonowanie Programu Czyste Powietrze. Zmiany te mogą doprowadzić do ponownego zalania polskiego rynku pompami ciepła wątpliwej jakości oraz narazić polskich konsumentów na zakup urządzeń o zawyżonych parametrach.

Podkreślono także, że decyzja NFOŚiGW może doprowadzić do kompromitacji Programu Czyste Powietrze, gdyż niektóre pompy ciepła posiadające wskazane znaki jakości nie spełniają deklarowanych parametrów, co zostało potwierdzone kontrolnymi badaniami porównawczymi w akredytowanych laboratoriach europejskich.

Izba Gospodarcza Urządzeń OZE apeluje o zachowanie obecnych zapisów regulaminu dotacji, które stanowią gwarancję ochrony dla przyszłych beneficjentów Programu Czyste Powietrze. Jednocześnie podkreślono, że polscy producenci oraz wielu innych rzetelnych europejskich producentów są gotowi na przepisy obowiązującego regulaminu, a różnorodność produktów na rynku jest wystarczająca, aby zapewnić swobodę wyboru dla konsumentów.

Izba Gospodarcza Urządzeń OZE apeluje o pilną zmianę decyzji NFOŚiGW w celu zachowania uczciwej konkurencji, ochrony interesów polskiego systemu energetycznego oraz polskich konsumentów.

IGU OZE / Mateusz Gibała

Zawadzka: System wsparcia zielonej transformacji – quo vadis, Polsko?


Powiązane artykuły

Fot. Lądowa farma wiatrowa. Źródło: Freepik.com.

Niemcy płacą miliony przez zastój wiatraków. Winne są sieci przesyłowe

W niemieckim regionie Ostwestfalen-Lippe (OWL) w Niemczech, znanym z licznych farm wiatrowych, koszty niezrealizowanej energii wiatrowej mogą wynieść dziesiątki milionów euro....
Gazprom. Źródło: Flickr

Gazprom nie chce płacić Ukrainie, więc Kijów sięgnie po jego aktywa

Naftogaz planuje odzyskać zasądzone blisko siedem miliardów dolarów od Gazpromu. Jako, że rosyjska spółka ich nie zapłaciła Ukraina planuje odzyskać...

Kto wyłoży 100 milionów euro na budowę stacji wodorowych w Polsce?

W Polsce działa obecnie osiem ogólnodostępnych stacji do tankowania wodoru, wybudowanych już przez dwóch głównych graczy, czyli PAK-PCE Stacje H2...

Udostępnij:

Facebook X X X