AlertEnergetykaEnergia elektryczna

Koszty pracy i ceny energii. To główne bariery rozwoju polskich firm

Oszust, źródło: Freepik

Koszty pracy oraz ceny energii są najważniejszymi barierami rozwoju średnich i dużych firm w Polsce, wynika z raportu firmy Grant Thornton. Raport wskazuje, że najmniej problematycznym czynnikiem jest dostęp do finansowania.

Grant Thornton od 2019 roku monitoruje bariery ograniczające rozwój biznesu w 32 gospodarkach świata. Badaniem objęto również Polskę. Wyniki pokazują, że 86% polskich przedsiębiorców uważa koszty pracy za główną przeszkodę w rozwoju.

– Wzrost płacy minimalnej oraz presja płacowa na różnych szczeblach, w połączeniu z niską stopą bezrobocia, wpływają na wzrost kosztów pracy – zauważa Marcin Mrowiec, główny ekonomista Grant Thornton.

W 2023 roku nominalne wynagrodzenia wzrosły o 12,5 procent, a prognozy na 2024 rok przewidują dalszy wzrost o 10,2 procent. Drugą najważniejszą barierą są ceny energii, wskazywane przez 83 procent ankietowanych. Mimo spadku cen energii od kryzysu w 2022 roku, nadal są one wysokie, co stanowi istotne obciążenie dla firm.

Niepewność ekonomiczna zajmuje trzecie miejsce wśród barier, dotykając blisko trzy czwarte przedsiębiorców. Kolejną przeszkodą jest biurokracja, która dotyczy 56 procent firm, co stanowi wzrost o 7 punktów procentowych w ciągu roku. Niedobór wykwalifikowanych pracowników jest problemem dla połowy ankietowanych przedsiębiorstw, co również stanowi poważną przeszkodę w rozwoju. Mimo planów zwiększenia zatrudnienia, brak wykwalifikowanej kadry pozostaje wyzwaniem.

Raport wskazuje, że choć dostęp do finansowania jest najmniej dokuczliwą barierą, to Polska nadal plasuje się wysoko w rankingu krajów z największymi przeszkodami rozwojowymi. Grant Thornton podkreśla, że mimo optymistycznych perspektyw gospodarczych, polskie firmy muszą inwestować w automatyzację, wychodzenie na rynki zagraniczne i konsolidację, aby przezwyciężyć te bariery i kontynuować rozwój.

Polska Agencja Prasowa / Mateusz Gibała

Prezydent podpisał ustawę o bonie energetycznym


Powiązane artykuły

Ceny ropy zwyżkują. Analityk: Polityka celna USA rodzi niepewność

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku zwyżkują. W centrum uwagi inwestorów pozostają dane o zapasach surowca, globalna polityka...
Japonia-USA. Źródło: Picryl

Więcej niż energia: LNG w relacjach Japonia-USA 

Japonia jest drugim na świecie największym importerem skroplonego gazu ziemnego (LNG), a surowiec ten stanowi ważne źródło energii dla tego...
Warszawa, 17.07.2025. Wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka podczas konferencji prasowej w siedzibie Ministerstwa Rozwoju i Technologii w Warszawie, 17 bm. (sko) PAP/Marcin Obara

Senatorowie poparli mocniejszą liberalizację przepisów dla wiatraków

Prace parlamentarne nad rządowym projektem ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych są na finiszu. Najpóźniej w przyszłym tygodniu Sejm...

Udostępnij:

Facebook X X X