Ponad połowa wygenerowanej energii w Niemczech pochodzi z OZE

29 kwietnia 2024, 08:55 Alert

W pierwszym kwartale 2024 roku odnawialne źródła energii stawiają Niemcy na znaczącej pozycji w transformacji energetycznej, generując 56 procent całkowitej produkcji energii elektrycznej. Dane opublikowane przez Centrum Badań nad Energią Słoneczną i Wodorem Badenii-Wirtembergii (ZSW) oraz Niemieckie Stowarzyszenie Przemysłu Energetycznego i Wodnego (BDEW), rzucają nowe światło na rosnącą rolę odnawialnych źródeł energii w kraju.

OZE. Fot. Aleksander Tretyn
OZE. Fot. Aleksander Tretyn

W raporcie wyraźnie widać wzrost produkcji energii wodnej, która zwiększyła swój udział o 27 procent w porównaniu z analogicznym okresem rok wcześniej. Elektrownie wodne wygenerowały 5,3 miliarda kWh, co stanowi 4 procent ogółu energii elektrycznej w Niemczech.

Nie można pominąć także roli elektrowni wiatrowych, które zapewniły ponad jedną czwartą zapotrzebowania na energię elektryczną dostarczając 39,4 miliarda kWh. To kolejny dowód na stabilny wkład wiatru w niemiecką sieć energetyczną. Przewodnicząca zarządu BDEW Kerstin Andreae zauważyła, że Niemcy podążają właściwą drogą potwierdzając to ciągłymi wzrostami udziału odnawialnych źródeł energii. Jednakże zgodnie z jej oceną Niemcy muszą podjąć dalsze kroki w kierunku zrównoważonej przyszłości energetycznej, aby osiągnąć cele klimatyczne, .

Zdaniem ekspertów, Niemcy są na „dobrej drodze”.

– Niedawny stały wzrost udziału odnawialnych źródeł energii w generowaniu energii elektrycznej pokazuje, że jesteśmy na dobrej drodze – powiedziała Kerstin Andreae, przewodnicząca zarządu BDEW. Jej zdaniem, ekspansja odnawialnych źródeł energii w Niemczech ostatnio znacznie wzrosła. Andreae podkreśliła przy tym, że Niemcy muszą „pójść o krok dalej”, aby osiągnąć cele klimatyczne.

Polska Agencja Prasowa / Mateusz Gibała

Kędzierski: Polacy mogliby wejść do Rafinerii Schwedt, ale Niemcy nie chcą zaognienia z Rosją (ROZMOWA)