Tauron spodziewa się wzrostu nakładów na OZE w kolejnych kwartałach

23 maja 2024, 15:00 Alert

Tauron Polska Energia planuje zwiększenie nakładów inwestycyjnych na odnawialne źródła energii (OZE) w nadchodzących kwartałach. Informację tę przekazał Michał Orłowski, wiceprezes ds. zarządzania majątkiem i rozwoju, podczas konferencji prasowej.

Źródło: Tauron

Orłowski zaznaczył, że zaawansowanie finansowe inwestycji nie zawsze odzwierciedla ich rzeczywiste postępy, co sugeruje, że w najbliższych miesiącach można oczekiwać wzrostu wydatków na OZE.

– W kolejnych kwartałach spodziewamy się wzrostu nakładów na odnawialne źródła energii. To, czy będzie to konkretnie drugi kwartał, zależy od sytuacji na budowie i rozliczeń z wykonawcami – powiedział Orłowski.

W pierwszym kwartale 2024 roku nakłady inwestycyjne Taurona wzrosły o 9% rok do roku, osiągając 847 mln zł. Wzrost ten był głównie wynikiem zwiększenia nakładów w dystrybucji o 83 mln zł rok do roku. Inwestycje w OZE wzrosły o 32%, czyli o 24 mln zł rok do roku, z czego połowa środków została przeznaczona na farmy fotowoltaiczne. Spółka planuje w tym roku oddanie do użytku kilku projektów OZE, w tym Farmy Wiatrowej Mierzyn (58,5 MW, 92% zaawansowania rzeczowego), FW Warblewo (30 MW, 71%) i FW Gamów (33 MW, 61%). Ponadto, w farmach fotowoltaicznych planowane jest oddanie Proszówek I i II (45,6 oraz 9,4 MWp, 92%).

Wiceprezes ds. finansów Krzysztof Surma podtrzymał prognozy zarządu dotyczące segmentu Wytwarzanie na 2024 rok, wskazując na oczekiwane istotne obniżenie wyników w porównaniu do zeszłorocznej EBITDA.

– Nie zakładamy stabilnego wyniku pomiędzy kwartałami i podtrzymujemy outlook, który mieliśmy na ten rok. Marża w tym segmencie spada istotnie rok do roku – dodał Surma.

Surma podkreślił, że mimo pozytywnego efektu spadku kosztów węgla, cena energii spadła bardziej, co pogorszyło marże.

– Koszty węgla spadły istotnie rok do roku i tego trendu spodziewamy się w 2025 roku, jednak cena energii spadła bardziej niż cena węgla i CO2, co pogorszyło marże – zakończył.

ISB News / Mateusz Gibała

Co raz więcej klientów Taurona wybiera e-fakturę, wspierając ekologię