W marcu bieżącego roku odnotowano istotny spadek udziału węgla kamiennego w produkcji energii elektrycznej w Polsce. Według danych udostępnionych przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) udział ten zmniejszył się z 45,86 proc. w marcu 2023 roku do 42,94 proc obecnie. Wzrosła natomiast rola innych źródeł energii.
Elektrownie oparte na węglu brunatnym dostarczyły 20,84 proc. całej produkcji energii, co stanowi znaczący wzrost w porównaniu z 2,15 proc. zanotowanymi rok wcześniej. Elektrownie gazowe utrzymały swój udział na poziomie 10,25 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem.
Warto zauważyć, że mimo spadku udziału, elektrownie wiatrowe nadal odgrywają istotną rolę w krajobrazie energetycznym Polski, generując 14,45 proc. energii w marcu 2024 roku. Udział energii pochodzącej z wody pozostał na poziomie 2,66 proc., podobnie jak w roku poprzednim.
Najbardziej znaczący wzrost zanotowano jednak w przypadku energii odnawialnej z innych źródeł niż wiatr i woda, której udział wzrósł z 6,17 proc. w marcu 2023 roku do 8,86 proc. w bieżącym miesiącu.
Wydaje się, że tendencja zmniejszania udziału węgla kamiennego w polskim miksie energetycznym utrzymuje się, co jest zgodne z globalnymi dążeniami do zrównoważonej i bardziej ekologicznej produkcji energii.
Polska Agencja Prasowa / Mateusz Gibała