URE włącza do porozumienia kolejnych uczestników rynku

2 lipca 2024, 14:45 Alert

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki (URE) ogłosił, że Operatorzy Sieci Dystrybucyjnych bez bezpośrednich połączeń z siecią przesyłową (OSDn) oraz organizacje wspierające cele Karty Efektywnej Transformacji (KET) mogą teraz przystąpić do projektu. Wspólna deklaracja Prezesa URE i zainteresowanego podmiotu umożliwia uczestnictwo.

Sieć przesyłowa. Fot. Polskie Sieci Elektroenergetyczne
Sieć przesyłowa. Fot. Polskie Sieci Elektroenergetyczne

Projekt KET, zainicjowany przez Prezesa URE w 2021 roku, koncentruje się na planowaniu i rozwijaniu infrastruktury sieciowej w Polsce, odpowiadając na wyzwania sektora elektroenergetycznego. Początkowo skupiał się na diagnozie potrzeb związanych z pracą sieci do 2030 roku, ale rosnąca liczba przyłączeń źródeł odnawialnych wymusiła szersze działania, w tym identyfikację narzędzi do transformacji sieci, finansowanie oraz ocenę wpływu na taryfy.

Prezes URE Rafał Gawin podkreślił, że transformacja klimatyczno-energetyczna stała się procesem sieciocentrycznym. Wzrost generacji z odnawialnych źródeł energii stwarza wyzwania w zarządzaniu energią i efektywnym wykorzystaniu zasobów sieciowych.

7 listopada 2022 roku podpisano historyczne porozumienie między regulatorem a największymi operatorami systemów dystrybucyjnych (Enea, Energa, PGE, Stoen i Tauron). Teraz do Karty mogą przystąpić także mniejsi OSD oraz inne organizacje branżowe.

Prezes URE przygotował dwa dokumenty Karty – jeden dla OSDn, drugi dla pozostałych Interesariuszy. Zróżnicowanie małych operatorów uniemożliwiło stworzenie jednolitego dokumentu, dlatego każdy z nich może indywidualnie podpisać Kartę. Organizacje branżowe i instytucje wspierające również są zaproszone do współpracy.

Rafał Gawin podkreślił, że zaangażowanie szerokiego grona interesariuszy jest kluczowe dla sukcesu KET. Dzięki współpracy i poszukiwaniu najlepszych rozwiązań możliwe będzie zoptymalizowanie pracy infrastruktury sieciowej i przyspieszenie transformacji energetycznej, co jest fundamentem rozwoju gospodarczego i bezpieczeństwa kraju.

Od teraz każdy podmiot wyrażający wolę wspólnych działań na rzecz bezpieczeństwa dostaw energii może przystąpić do Karty Efektywnej Transformacji.

Urząd Regulacji Energetyki / Mateusz Gibała

Tauron kontroluje mikroinstalacje, aby poprawić ich pracę z siecią elektroenergetyczną