Nowa instalacja fotowoltaiczna na terenie farmy wiatrowej w Darżynie

3 kwietnia 2024, 12:15 Alert

Enea Nowa Energia, spółka z Grupy Enea, zakończyła budowę nowej instalacji fotowoltaicznej. Zlokalizowana na terenie należącej do Grupy farmy wiatrowej Darżyno (woj. pomorskie), nowa instalacja o mocy 2 MW korzysta z tego samego przyłącza co farma wiatrowa. Dzięki wykorzystaniu rozwiązania cable pooling, czyli połączeniu dwóch źródeł energii odnawialnej w ramach jednego przyłącza, zdolności przesyłowe Darżyna są wykorzystywane efektywniej – czytamy w komunikacie grupy Enea.

Farma fotowoltaiczna w Lubnie. Fot. Grupa Enea
Farma fotowoltaiczna w Lubnie. Fot. Grupa Enea

Instalacja fotowoltaiczna PV Darżyno składa się z 3 636 paneli o mocy 550 Wp każdy oraz kontenerowej stacji transformatorowej. Całkowita moc instalacji wynosi 2 MW, a roczna produkcja energii szacowana jest na około 2 GWh. Ta ilość energii wystarcza, aby zaspokoić potrzeby około 850 gospodarstw domowych, co odpowiada niemal 45% zapotrzebowania na energię mieszkańców pobliskiej gminy Potęgowo.

Nowa instalacja fotowoltaiczna o mocy 2 MW, współpracująca z 6 MW farmą wiatrową, tworzy hybrydową instalację odnawialnych źródeł energii (OZE). Obie te instalacje są podłączone do tzw. stacji abonenckiej, z której energia jest przekazywana do sieci za pośrednictwem wspólnego kabla średniego napięcia. Wykorzystanie rozwiązania cable pooling pozwala na efektywniejszy przesył energii.

– Nasza farma fotowoltaiczna w Darżynie, jako obiekt hybrydowy, pozwoli na maksymalne wykorzystanie potencjału wytwórczego kilku źródeł odnawialnej energii. Jest to rozwiązanie nowoczesne i przynoszące efektywne osiągnięcia zarówno na etapie inwestycyjnym, jak i produkcji –  podkreśla Wojciech Gąsowski, wiceprezes ds. rozwoju pełniący obowiązki prezesa Enei Nowa Energia.

Enea Nowa Energia będąca częścią Grupy Enea zajmuje się realizacją projektów energii odnawialnej, takich jak elektrownie wodne, biogazownie, farmy wiatrowe i fotowoltaiczne. Oddziały spółki znajdują się na terenie całej Polski, a obecnie pracuje nad kolejnymi instalacjami produkcyjnymi, w tym projektami fotowoltaicznymi i wiatrowymi, takimi jak PV Dygowo I, PV Jastrowie II oraz farma wiatrowa Bejsce. Te inwestycje zwiększą moc wytwórczą segmentu energii odnawialnej Grupy o 36 MW. Do końca trzeciego kwartału 2023 roku moc zainstalowana przez Grupę Enea w obszarze energii odnawialnej wyniosła 499 MW.

Enea / Mateusz Gibała

Enea zmniejsza zapotrzebowanie na węgiel z Bogdanki