EnergetykaGaz. Energetyka gazowaRopa

Astana wprowadza zakaz eksportu benzyny i ropy

Astana wprowadziła zakaz eksportu benzyny i oleju napędowego z Kazachstanu w cysternach kolejowych. Zakaz będzie obowiązywał od 29 stycznia do 29 marca.

Ministerstwo Energetyki Kazachstanu informowało wcześniej, że benzyna i olej napędowy w Kazachstanie są znacznie tańsze niż w sąsiednich krajach, tu w szczególności w Rosji. Na przykład w Federacji Rosyjskiej zwykła benzyna sprzedawana jest po średniej cenie 55-57 rubli, a w Kazachstanie 205 tenge, w przeliczeniu 38,9 rubli. Powodem zakazu, jest odpływ paliw z Kazachstanu do pogrążonej w problemach związanych z paliwem Rosji.

Szef kazachskiego Ministerstwa Energetyki Ałmassadam Satkalijew 28 stycznia na konferencji prasowej powiedział także, że przewiduje wzrost cen detalicznych na stacjach benzynowych w kraju. Satkalijew zaznaczył, że rząd nie pozwoli na zbyt gwałtowny wzrost cen paliw, dodając jednocześnie, że spodziewa się, że będą one jednak równe cenom w Rosji.

— Obecnie państwowa regulacja cen doprowadziła do tego, że Kazachstan stał się krajem o najniższych kosztach paliwa i smarów wśród krajów sąsiednich, co prowadzi do wysokiego ryzyka przepełnień i szarego eksportu produktów naftowych do tych krajów i prowokuje niedobór – cytuje kazachskie rozporządzenie rosyjska agencja Interfax.

Ograniczenia eksportu paliw oraz przewidziany wzrost cen na rynku krajowym mają na celu stabilizację  dostaw  benzyny i diesla w samym Kazachstanie. Obecnie trudno jest powiedzieć, czy te działała faktycznie skutecznie zatrzymają odpływ paliw z Kazachstanu do Rosji, gdzie ukraińskim dronom udało się zadać bolesne straty wielkim rafineriom i magazynom paliw w głębi Rosji.

Już wcześniej pod koniec września 2024 roku nałożono w Kazachstanie zakaz wywozu benzyny i oleju napędowego z republiki transportem drogowym.

W ciągu ostatnich 10 lat wolumen rafinacji ropy naftowej w Kazachstanie wzrósł o 19 procent, czyli z 14,9 do 17,7 mln ton, ale produkcja produktów naftowych spadła o 2% – z 14,5 do 14,2 mln ton. Eksperci od lat żądają budowy nowych mocy rafineryjnych w Kazachstanie na poziomie minimum 10 mln ton ropy. W ostatnich latach Kazachstan był często zmuszony do importu paliw z Rosji, gdy własne rafinerie musiały przejść remonty, lub padały ofiarą awarii. Jednak minister Ałmassadam Satkalije rozwiał nadzieje ekspertów na budowę nowej rafinerii w Kazachstanie, ale zapowiedział rozbudowę kazachskich mocy produkcyjnych. Rząd chce osiągnąć podwojenie mocy rafinerii w Szymkencie – z 6 do 12 mln ton. Szef KMG, Askhat Khassenov, tłumaczy, że w praktyce będzie to jak budowa nowego zakładu. Ukończenie tego projektu szacowane jest na 2030 rok. Przewidziane koszty mają wynieść pół miliarda dolarów.

Zasadniczo w ostatnim czasie kazachstańskie rafinerie zwiększyły produkcję paliw silnikowych w 2024 roku o 5 procent w porównaniu z 2023 roku do 8,1 mln ton. Sama rafineria ropy naftowej w Szymkencie, której właścicielem jest PetroKazakhstan Oil Products LLP, przerobiła 5,74 mln ton ropy. W 2024 roku produkcja produktów naftowych wyniosła w tamtym zakładzie 2,09 mln ton benzyny, czyli o 39 tys. ton więcej niż w 2023 roku. W przypadku oleju napędowego było to 1,78 mln ton, czyli o 23 tys. ton więcej niż w 2023 roku. Rafineria produkuje także paliwo lotnicze oraz gaz płynny, który wyprodukowano w 2024 także więcej. W zrosty produkcji zaliczyły także Pawłodarskie Zakłady Petrochemiczne – odpowiednio o 5 procent i 8 procent. Rafineria w kazachskim Atyrau zwiększyła produkcję paliwa lotniczego o 53 procent do 188 275 ton w ubiegłym roku. O ile kazachskie rafinerie rozwijają się, produkując paliwo dla samochodów, ciężarówek i samolotów, tak jednocześnie ograniczają produkcję oleju opałowego.

Aleksandra Fedorska 

Kazachstan boi się niedoborów paliw i wprowadza zakaz wywozu


Powiązane artykuły

Upadek szwedzkiego giganta. Prace straci ponad 900 osób

Szwedzka firma Northvolt, specjalizująca się w produkcji akumulatorów litowo-jonowych do pojazdów elektrycznych, oficjalnie zakończy swoją działalność. W marcu 2025 roku...
Rafineria PCK w Schwedt

Niemiecka rafineria truje? Polska domaga się dostępu do danych, których Berlin nie udostępnił

Na mocy niemieckiego specpozwolenia rafineria Schwedt może emitować dwutlenek siarki przekraczając nawet pięciokrotnie unijne normy. Minister Hennig-Kloska zwróciła się do...
Elektrownia jądrowa. Fot. Freepik

Niemcy wracają do atomu. Amerykańskie firmy chcą w tym pomóc

Niemiecki tabloid Die Bild podał, że amerykańskie firmy są zainteresowane ponownym uruchomieniem niemieckich elektrowni jądrowych. W ramach poufnych spotkań miało...

Udostępnij:

Facebook X X X