Finlandia planuje zakazać importu rosyjskiego gazu LNG od zimy

7 czerwca 2024, 12:45 Alert

Finlandia planuje zakazać importu wszystkich rosyjskich gazów od następnej zimy – poinformowało ministerstwo gospodarki tego nordyckiego kraju w piątek.

– Jednocześnie Finlandia popiera nałożenie przez Unię Europejską sankcji na rosyjski gaz we wszystkich jego formach – powiedział w oświadczeniu Riku Huttunen, dyrektor generalny ds. energii w ministerstwie.

Finlandia przestała importować gaz z Rosji poprzez rurociągi w maju 2022 roku, ale LNG nadal jest dostarczane do Finlandii przez jej wschodnie sąsiedztwo. Podobnie na poziomie UE, LNG stało się największym źródłem gazu, a Rosja jest drugim największym dostawcą. Decyzja o zakazie importu rosyjskich gazów jest ułatwiona przez nowe uprawnienia wynikające z ustawodawstwa dotyczącego rynków gazu i wodoru UE, zatwierdzonego w zeszłym miesiącu przez Radę UE.

Mimo nałożenia zakazów na import rosyjskiej ropy naftowej i węgla po inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 roku, Europa nadal pozwala na import gazu. Niemniej jednak UE ma na celu wycofanie się z takich importów do 2027 roku. Podczas gdy niemal 90% importu gazu do Finlandii pochodziło z Rosji przed inwazją na Ukrainę, w 2023 roku spadł on do 13%.

Montel News / Mateusz Gibała

Europejczycy wiedzą, że Rosjanie sabotują ich infrastrukturę, ale brakuje im dowodów