EnergetykaGaz.

Niemiecki minister ostrzega przed wskrzeszeniem gazociągu Nord Stream 2

Nord Stream 2

Wyciek gazu z Nord Stream 2. Fot. SWEDISH COAST GUARD/AFP/East News

Niemiecki minister gospodarki i energii, Robert Habeck, ostrzegł przed próbami wskrzeszenia gazociągów Nord Stream, uznając to za krok w “całkowicie złym kierunku”, zwłaszcza w obliczu trwającej agresji Rosji na Ukrainę. 

Gazociągi Nord Stream 1 i 2 były kluczowymi trasami dostaw rosyjskiego gazu do Europy. Nord Stream 1 funkcjonował od 2011 do 2022 roku, natomiast wart 11 miliardów dolarów projekt Nord Stream 2 został ukończony w 2021 roku, ale nigdy nie został uruchomiony, ponieważ Niemcy wstrzymały jego certyfikację tuż przed rozpoczęciem wojny na Ukrainie. 

Habeck wyraził obawy, że przyszły rząd Niemiec może zapomnieć o lekcjach wyniesionych z wcześniejszego uzależnienia Europy od rosyjskiej energii. Podkreślił, że zarówno Socjaldemokraci, jak i partia Konserwatywna w Niemczech świadomie budowali to uzależnienie. 

Niemcy zmniejszyły swoją zależność od Rosji

Po inwazji Rosji na Ukrainę, Niemcy zmniejszyły swoją zależność od rosyjskiego gazu, a Norwegia stała się ich największym dostawcą. 

Wcześniej, w marcu 2025 roku, niemieckie ministerstwo gospodarki oświadczyło, że kraj nie prowadzi negocjacji z Rosją w sprawie ożywienia projektu Nord Stream 2, podkreślając strategiczne znaczenie niezależności energetycznej od Moskwy. 

Minister spraw zagranicznych Niemiec, Annalena Baerbock, przyznała, że trzymając się projektu Nord Stream 2, Niemcy nie słuchały obaw swoich wschodnioeuropejskich i bałtyckich partnerów, co wpłynęło na pogorszenie relacji z tymi krajami. 

Reuters / Mateusz Gibała

Porty odgrywają coraz istotniejszą rolę w zapewnianiu bezpieczeństwa Polski

 


Powiązane artykuły

Gazprom. Źródło: Flickr

Gazprom w opałach. Rosja wszczęła postępowanie antymonopolowe

Rosyjski organ antymonopolowy wszczął postępowanie przeciwko Gazpromowi, w związku ze spadkiem wolumenu i ceny benzyny sprzedawanej na giełdzie w Sankt...
Warszawa, 25.07.2025. Premier Donald Tusk podczas posiedzenia rządu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie, 25 bm. Rząd zajmie się m.in. przygotowanymi przez Ministerstwo Obrony Narodowej Strategią Bezpieczeństwa Narodowego Polski oraz projektem uchwały ws. upoważnienia MON do złożenia deklaracji dot. zaangażowania Polski w działania w celu pozyskania pomocy finansowej w ramach unijnego instrumentu „Security Action for Europe (SAFE)”. (amb) PAP/Leszek Szymański

Premier o małym atomie: Decyzja w lecie

– Liczę na to, że jeszcze tego lata rząd podejmie kierunkową decyzję dotyczącą średnich modułowych reaktorów jądrowych – powiedział w...
Elektrownia jądrowa w Flamanville. Źródło: EDF

Francja jednak nie porzuci atomu. Nowe reaktory do 2038 roku

Firma energetyczna EDF i francuski rząd osiągnęły pod koniec czerwca porozumienie, dotyczące planu finansowania programu odbudowy energetyki jądrowej. Projekt przewiduje...

Udostępnij:

Facebook X X X