AlertBezpieczeństwoEnergetykaGaz.RopaŚrodowisko

Ile w 2024 roku wydobędziemy ropy i gazu?

Źródło: freepik.com

Z raportu wynika, że ​​światowi producenci paliw kopalnych są na dobrej drodze do niemal czterokrotnego zwiększenia produkcji w ramach nowo zatwierdzonych projektów do końca dekady – pisze The Guardian.

Producenci paliw kopalnych na całym świecie przyspieszyli swoje wysiłki w celu zwiększenia wydobycia ropy i gazu, przy czym Stany Zjednoczone prowadzą w tej dziedzinie. Takie działania, jak wynika z nowego raportu mogą zagrozić osiągnięciu celów klimatycznych, które zostały uzgodnione w ramach porozumienia klimatycznego z Paryża.

Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) wcześniej ostrzegła, że budowanie nowej infrastruktury naftowo-gazowej może prowadzić do przekroczenia progu ocieplenia o więcej niż 1,5°C ponad poziom sprzed epoki przemysłowej, co spowoduje poważne konsekwencje dla klimatu.

Mimo to od czasu publikacji deklaracji IEA w 2021 roku, kraje i główne firmy paliwowe kontynuują swoje wysiłki w dziedzinie wydobycia ropy i gazu. Według raportu Global Energy Monitor, organizacji pozarządowej z siedzibą w San Francisco, od tego czasu znaleziono co najmniej 20 miliardów baryłek ekwiwalentu nowych zasobów ropy i gazu, które mogą być wydobywane w przyszłości.

W minionym roku przynajmniej dwadzieścia obszarów naftowych i gazowych zostało przygotowanych i zatwierdzonych do eksploatacji po ich odkryciu, co doprowadziło do wydobycia ośmiu miliardów baryłek ekwiwalentu ropy. Prognozy z raportu wskazują, że w ciągu tej dekady przemysł paliw kopalnych planuje zwiększyć tę liczbę prawie czterokrotnie – do 31 miliardów baryłek ekwiwalentu ropy naftowej – poprzez uruchomienie 64 kolejnych pól naftowych i gazowych.

Zgodnie z raportem Stany Zjednoczone, które przez ostatnie sześć lat z rzędu wyprzedzały inne kraje pod względem produkcji ropy naftowej, przewodzą również w nowych projektach naftowych i gazowych w latach 2022 i 2023. Na drugim miejscu znalazła się Gujana, a kraje obu Ameryk odpowiadają za 40% całkowitej nowej ropy naftowej, na którą nałożono sankcje w ciągu ostatnich dwóch lat.

Nawet minimalne opóźnienie w poszukiwaniach nowych złóż ropy i gazu stwarza poważne zagrożenie dla już niewielkich nadziei na utrzymanie wzrostu temperatury na świecie poniżej 1,5°C – granicy, której przekroczenie naukowcy spodziewają się w ciągu najbliższej dekady – pisze The Guardian.

Największe koncerny naftowe i gazowe wyraźnie ignorują cele dotyczące ograniczenia emisji i wyrażają pogardę wobec wysiłków odejścia od paliw kopalnych. Na niedawnej konferencji w Teksasie szefowie tych firm, włączając w to Saudyjską Aramco, największego gracza na rynku, zdecydowanie odrzucili pomysł wycofania się z wydobycia ropy i gazu, nazywając go fantazją.

Mimo wyraźnych ostrzeżeń naukowych, że dalsze inwestycje w nowe złoża paliw kopalnych są niezgodne z celami klimatycznymi, branża kontynuuje eksplorację i sankcjonowanie nowych projektów. To zjawisko zaskakująco brakuje zaangażowania ze strony producentów w realizację celów dotyczących zmian klimatycznych – czytamy w artykule The Guardian.

Obecna infrastruktura naftowa i gazowa jest wystarczająca, aby spowodować wzrost temperatury globalnej o ponad 1,5°C, a planowane nowe projekty tylko pogłębią ten problem. Od czasu opublikowania raportu MAE z 2021 roku, który prawdopodobnie niedoszacowuje przyszłych emisji, ponieważ nie uwzględnia wydobycia „niekonwencjonalnego”, odnotowano pełne wsparcie dla 45 nowych projektów, w tym na przykład dotyczących frackingu, co równa się 16 miliardom baryłek ropy naftowej.

Chociaż Stany Zjednoczone nadal utrzymują swoją pozycję w sektorze ropy i gazu dzięki nowym odkryciom, najwięksi producenci paliw kopalnych skupiają się teraz na nowych obszarach na świecie, takich jak Ameryka Południowa i Afryka, aby rozpocząć kolejne projekty wydobywcze. Spośród 22 krajów, które w ciągu ostatnich dwóch lat dokonały znaczących odkryć złóż ropy i gazu, cztery – Cypr, Gujana, Namibia i Zimbabwe – dokonały ponad jednej trzeciej odkryć, mimo że do niedawna wydobyły niewielką ilość ropy i gazu lub nie wydobyły jej wcale.

The Guardian / Mateusz Gibała

Świat jest bliski przekroczenia górnego limitu wzrostu temperatur


Powiązane artykuły

Strzelba i siatka, czyli ukraiński sposób na drony. Ekspert: To ostateczność

Drony polują na ukraińskich żołnierzy. Nie wszystkie da się zagłuszyć, początkowo Ukraina radziła sobie tradycyjnym wyposażeniem m.in. z użyciem strzelb....

Gazprom zaciera ręce. Holandia pozwala mu odzyskać zamrożone aktywa

Sąd Okręgowy w Hadze uchylił nakaz zajęcia aktywów dwóch spółek kontrolowanych przez Gazprom. Rosyjski gigant energetyczny odzyskał swoje udziały z...

Wielka Brytania daje zielone światło nowemu atomowi. Czekał na to 15 lat

Elektrownia jądrowa Sizewell C otrzymała decyzje inwestycyjną. Projekt otrzymał zagwarantowane finansowanie, w które zaangażował się rząd, kończą 15-letnie starania. Sizewell...

Udostępnij:

Facebook X X X