Szkoci planują rozwój projektów wychwytu dwutlenku węgla w Norwegii
John Wood Group (Wood), szkocka firma inżynieryjno-konsultingowa, intensywnie rozwija trzy kluczowe projekty wychwytywania i składowania dwutlenku węgla (CCS) na Norweskim Szelfie Kontynentalnym (NCS). Te inicjatywy mają na celu składowanie do 21 milionów ton CO2 rocznie i mogą zmagazynować prawie połowę całkowitej emisji dwutlenku węgla w Norwegii w 2023 roku. Projekty są oparte na kompleksowych ocenach techniczno-ekonomicznych, obejmują symulacje przepływu, specyfikacje CO2 oraz rozwiązania logistyczne, umożliwiając ich przejście do kolejnej fazy rozwoju.
Projekty CCS prowadzone przez Wood na NCS są realizowane we współpracy z różnymi partnerami. W ramach projektu Trudvang, przewiduje się wychwytywanie CO2 od wielu przemysłowych emitentów z Europy Północnej i Wielkiej Brytanii, a następnie transport ciekłego CO2 do Norwegii, skąd specjalnie zaprojektowany rurociąg przetransportuje go do lokalizacji Trudvang w celu stałego przechowywania. Kolejny projekt, Havstjerne, planowany do uruchomienia w 2027 roku, zakłada wtryskiwanie CO2 transportowanego przez tankowce wahadłowe i rurociągi z różnych miejsc w Europie kontynentalnej. Licencja Luna, znajdująca się 120 kilometrów na zachód od Bergen, ma pojemność wtrysku do 5 milionów ton CO2 rocznie.
Zaangażowanie Wood w rozwój projektów CCS na NCS podkreśla ich długotrwałą obecność na Morzu Północnym oraz zaangażowanie w dekarbonizację regionu. W lutym firma została również wybrana przez japońską korporację Inpex Corporation do wsparcia kilku globalnych projektów dekarbonizacyjnych, w tym inżynieryjnego wsparcia lądowego rurociągu CCS w Darwin w Australii, co świadczy o ich globalnym zasięgu i zdolności do wspierania zrównoważonych rozwiązań energetycznych na całym świecie.
Offshore energy / Mateusz Gibała
Gibała: Norweskie przetargi na wydobycie minerałów z dna morskiego wywołują kontrowersje