Gaz-System podpisał porozumienie przyspieszające rozwój Nordycko-Bałtyckiego Korytarza Wodorowego

17 czerwca 2024, 10:15 Alert

Operatorzy systemów przesyłowych gazu z regionu Morza Bałtyckiego podjęli ambitny krok w kierunku przyszłości energetycznej podpisując porozumienie mające na celu przyspieszenie rozwoju infrastruktury wodorowej. Nordycko-Bałtycki Korytarz Wodorowy łączy siły dziewięciu kluczowych operatorów, aby wspólnie rozwijać potencjał produkcji i dystrybucji czystego wodoru w regionie Morza Bałtyckiego – podaje w komunikacie prasowym Gaz-System.

Gaz-System. Fot. gazsystemlaboratoria.pl.
Gaz-System. Fot. gazsystemlaboratoria.pl.

Operatorzy systemów przesyłowych gazu z regionu Morza Bałtyckiego podjęli ważny krok w kierunku rozwoju infrastruktury wodorowej przez podpisanie porozumienia. Ich wspólna inicjatywa, znana jako Nordycko-Bałtycki Korytarz Wodorowy, ma na celu koordynację działań mających na celu szybsze wdrożenie infrastruktury przesyłu i magazynowania wodoru w regionie Morza Bałtyckiego. Porozumienie zostało zawarte w odpowiedzi na rosnące znaczenie czystego wodoru jako nośnika energii w kontekście dekarbonizacji gospodarek europejskich. Region Morza Bałtyckiego jest szczególnie dobrze przygotowany do produkcji wodoru dzięki swojemu potencjałowi w zakresie energetyki odnawialnej, w tym lądowej i morskiej energetyki wiatrowej. Prognozy sugerują, że do 2030 roku ten region może dostarczać nawet do 45 procent czystego wodoru na potrzeby rynków europejskich.

– Morze Bałtyckie jest akwenem, który posiada duży potencjał  produkcji odnawialnego wodoru na skalę przemysłową i może zapewnić w ten sposób bezpieczeństwo dostaw tego nośnika energii na potrzeby dekarbonizujących się rynków w naszym regionie. Jesteśmy gotowi aktywnie działać w tym procesie poprzez koordynację rozwoju infrastruktury wodorowej i dzielenie się najlepszymi praktykami z sygnatariuszami podpisanego porozumienia – powiedział Sławomir Hinc, prezes zarządu Gaz-System.

Współpraca operatorów systemów przesyłowych gazu obejmuje nie tylko koordynację działań w zakresie infrastruktury, ale także wymianę informacji na temat rozwoju rynku wodoru oraz projektów związanych z produkcją i zapotrzebowaniem na wodór odnawialny. W ramach Porozumienia planowane jest również bliskie współdziałanie z europejskimi i krajowymi instytucjami oraz uczestnikami rynku, w tym w ramach inicjatyw Unii Europejskiej, takich jak Plan Międzysystemowego Połączenia Rynku Energii (BEMIP). Działania mają na celu nie tylko promowanie bezpieczeństwa dostaw i odporności energetycznej regionu, ale także przyczyniają się do realizacji europejskich celów klimatycznych poprzez wykorzystanie potencjału odnawialnych źródeł energii do produkcji wodoru. Porozumienie jest także odpowiedzią na deklarację marienborską z 2022 roku, w której premierzy państw bałtyckich zobowiązali się do wspólnych działań w zakresie energii odnawialnej.

W ramach inicjatywy Nordycko-Bałtyckiego Korytarza Wodorowego operatorzy systemów przesyłowych gazu planują realizację kilku ambitnych projektów transgranicznych, obejmujących zarówno połączenia międzysystemowe, jak i krajowe sieci szkieletowe oraz obiekty magazynowania wodoru. Dzięki temu mają zamiar przyspieszyć rozwój rynku wodorowego, zapewniając konkurencyjność i elastyczność przez różnorodność dostawców i użytkowników wodoru. Całość inicjatywy skupia się na wykorzystaniu potencjału regionu Morza Bałtyckiego do przyczynienia się do transformacji europejskiego sektora energetycznego w kierunku zrównoważonej przyszłości.

Gaz-System / Mateusz Gibała

Gaz-System dostał zielone światło i ruszy z budową nowego gazociągu