Gaz-System dostał zielone światło i ruszy z budową nowego gazociągu

7 czerwca 2024, 09:00 Alert

Wojewoda małopolski wyraził zgodę na budowę gazociągu Wężerów-Przewóz. Gaz-System informuje, że instalacja będzie mierzyć 44 kilometry długości i obejmować również stacje pomiarowe, stacje regulacyjno-pomiarowe i śluzę nadawczo-odbiorczą.

Budowa gazociągu Goleniów-Ciecierzyce. Fot. Gaz-System
Budowa gazociągu Goleniów-Ciecierzyce. Fot. Gaz-System

Gaz-System poinformował o zatwierdzeniu przez małopolskiego wojewodę budowy gazociągu wysokiego ciśnienia Wężerów-Przewóz. Decyzja zapadła z rygorem natychmiastowej wykonalności. Instalacja będzie mierzyć 44 kilometry długości i przebiegać przez gminy: Słomniki, Radziemice, Koniusza, Kocmyrzów-Luborzyca i gminę miejską Kraków. W Wężerowie zostanie podłączony do korytarza gazowego Północ-Południe.

Średnica nominalna gazociągu wyniesie 70 centymetrów i maksymalne ciśnienie robocze 8,4 MPa. Od instalacji będą odchodziły dwa odgałęzienia o średnicy 50 i 30 centymetrów. Pierwsza ma mierzyć kilometr, a drugie 100 metrów. W ramach projektu powstanie stacja regulacyjno-pomiarowa Kraków-Przewóz, stacja pomiarowa na potrzeby zasilania elektrociepłowni Kraków-Przewóz, śluza nadawczo-odbiorcza „Wężerów” i trzy zespoły zaporowo-upustowe. Dodatkowo wzdłuż całego gazociągu będzie biegła linia światłowodowa telemetryczna.

Spółka poinformowała, że przed rozpoczęciem budowy dokonano prac przygotowawczych, które obejmowały m.in. stworzenie opisu nieruchomości, usunięcie drzew i krzewów oraz rozpoznanie saperskie. Obecnie, zgodnie z harmonogramem, realizowane są prace archeologiczne w terenie. Inwestycja jest na etapie wyłonienia wykonawcy robót budowlanych.

Zakończenie budowy jest planowane na pierwsze półrocze 2026 roku.

Gaz-System / Marcin Karwowski

Radomski: Realny termin oddania Centralnego Portu Komunikacyjnego to 2030-2032 (ROZMOWA)