Energetyka

UE złagodzi obowiązkowe cele magazynowania gazu? Niemcy przewidują zmiany

Flaga Niemiec. Fot. Wikimedia Commons

Flaga Niemiec. Fot. Wikimedia Commons

Unijne cele dotyczące obowiązkowego magazynowania gazu mogą zostać złagodzone – przewiduje Klaus Mueller, szef niemieckiego regulatora BNA. Jak podkreślił, presja ze strony Niemiec, Francji i innych państw na większą elastyczność w wypełnianiu magazynów jest coraz większa, a zmiany mogą nastąpić w najbliższym czasie.

Obowiązkowe cele magazynowania gazu na poziomie 90 procent przed sezonem zimowym zostały wprowadzone w 2022 roku, aby zapewnić bezpieczeństwo dostaw w obliczu ograniczonych przepływów surowca z Rosji. Jednak zdaniem Muellera obecny system prowadzi do zniekształceń na rynku i utrudnia naturalne mechanizmy cenowe.

Regulator ostrzegł, że odwrócenie tradycyjnej różnicy cen między kontraktami letnimi a zimowymi sprawia, iż obecne przepisy mogą blokować rynkowe bodźce do napełniania magazynów.

– Nie jest mądre, aby państwo interweniowało za wszelką cenę – stwierdził Mueller.

Jego obawy budzi również rosnący wpływ spekulantów na ceny gazu. Inwestorzy zakładają, że rządy i tak będą zmuszone dotować magazynowanie, co może prowadzić do dalszego wzrostu kosztów.

– To mnie niepokoi – przyznał Mueller, dodając, że Europa potrzebuje poważnej debaty na temat bardziej zrównoważonych metod zapewnienia dostaw gazu.

montel news / Biznes Alert

Niemcy nie chcą już kupować samochodów


Powiązane artykuły

Terminal LNG Energos-Force. Fot. Energos

Niemcy oddają pływający terminal LNG

Rząd federalny zdecydował wynająć pływający terminal LNG “Energos Force” do innego kraju w południowej Europie. Jednostka obrała kurs na Gibraltar....

Mobilna platforma wiertnicza uległa wypadkowi niedaleko Kanału Sueskiego

Platforma samopodnośna uległa wypadkowi niedaleko Kanału Sueskiego. Zmarły cztery osoby, ponad 20 uratowano, a trzy kolejne są poszukiwane. Do akcji...

Europa dwóch prędkości w energetyce. Węgry-Słowacja kontra reszta

Węgry pozostają największym importerem rosyjskiego gazu w UE i sprzeciwiają się unijnym planom odejścia od rosyjskich surowców do 2028 roku....

Udostępnij:

Facebook X X X