Niemiecka opłata za neutralność magazynowania gazu to środek mający na celu zrekompensowanie wydatków poniesionych na zakup strategicznych rezerw gazu podczas szczytowego okresu kryzysu energetycznego w 2022 roku. Wprowadzona w październiku 2022 roku, opłata ta została rozszerzona na wszystkie ilości gazu opuszczającego alokację na połączeniach transgranicznych oraz wirtualne punkty styku od stycznia 2023 roku.
Wysokość opłaty wzrosła do 1,86 EUR/MWh w pierwszym półroczu 2024 roku. W drugim półroczu 2023 roku wynosiła 1,45 EUR/MWh, a termin egzekwowania został ostatecznie przesunięty do marca 2027 roku, w porównaniu do pierwotnego planu zakładającego zakończenie w grudniu 2024 roku.
Analiza dotycząca wpływu na koszty gazu przepływającego przez niemiecką sieć gazową jest istotna dla krajów Europy Środkowo-Wschodniej zwłaszcza dla Austrii, która stara się dywersyfikować swoje źródła zaopatrzenia. Oczekuje się, że wprowadzenie opłat może pogłębić różnice kosztowe między poszczególnymi węzłami wewnątrzeuropejskimi, a to zwiększy fragmentację rynku gazu w Europie. Obecnie ACER prowadzi przegląd tych opłat na zlecenie Komisji Europejskiej, co może być wyzwaniem dla stabilności tego mechanizmu oraz dla planów innych krajów.
Timera Energy / Mateusz Gibała
Europa może zakończyć sezon z rekordowymi zapasami gazu dzięki pomysłowi Polski