Trzeci dzień z rzędu blokują mosty w Warszawie

17 kwietnia 2024, 09:45 Alert

Trzeci dzień z rzędu trwa blokada głównych arterii w centrum Warszawy przez członków Ostatniego Pokolenia. Działacze w pomarańczowych kamizelkach zapowiadają działania protestacyjne w odpowiedzi na brak poparcia ze strony premiera Tuska dla ich postulatów dotyczących transportu w Polsce.

Dziś rano grupa osób blokuje ruch na moście Poniatowskiego. Po kilku minutach interwencji policji, demonstranci zostali usunięci z mostu, jednak po pewnym czasie powrócili na swoje miejsce protestu. Ostatnie Pokolenie dało rządowi czas do wyborów samorządowych na poparcie ich postulatów. Mimo braku reakcji ze strony premiera, w piątek na konferencji prasowej zapowiedzieli intensyfikację swoich działań protestacyjnych. W tym tygodniu blokowali już mosty Świętokrzyski, Śląsko-Dąbrowski, Poniatowskiego i Gdański.

Michalina Czerwońska, rzeczniczka Ostatniego Pokolenia, podkreśla, że ich działania są reakcją na brak odpowiedzi rządu na wcześniejsze listy, petycje i demonstracje. W kontekście narastającego kryzysu klimatycznego, grupa uważa, że musi podjąć działania na rzecz zdrowia i bezpieczeństwa obywateli.

Łukasz Stanek, ojciec rocznego syna, zwraca uwagę na potrzebę poważnego potraktowania przez rząd zagadnienia transportu. Wskazuje na rosnące emisje z sektora transportu oraz problemy z wykluczeniem transportowym, z którymi boryka się kilkanaście milionów Polaków.

Ostatnie Pokolenie to kampania obywatelska, której członkowie chcą zwrócić uwagę na pilność kwestii kryzysu klimatycznego. Ich postulaty skupiają się głównie na przekierowaniu środków przeznaczonych na autostrady na rozwój transportu publicznego oraz wprowadzeniu biletu miesięcznego na transport regionalny w atrakcyjnej cenie.

Warto podkreślić, że Ostatnie Pokolenie przeprowadziło w ciągu ostatnich miesięcy szereg akcji, mających na celu zwrócenie uwagi na kwestie klimatyczne. Ich działania obejmują m.in. przerwanie koncertu w Filharmonii Narodowej oraz obalenie pomarańczową farbą pomnik warszawskiej Syrenki.

Mimo, że blokady mostów prowadzą do utrudnień w ruchu drogowym, Ostatnie Pokolenie podkreśla, że ich celem jest zwrócenie uwagi na pilność kwestii kryzysu klimatycznego i konieczność podjęcia natychmiastowych działań przez rząd.

Ostatnie Pokolenie / Mateusz Gibała

USA mogą wznowić sankcję na Wenezuelę, jeżeli nie przeprowadzi uczciwych wyborów – BiznesAlert.pl