EnergetykaŚrodowisko

Dodatkowe uzgodnienia w sprawie ustawy wiatrakowej na Komitecie Stałym Rady Ministrów

Paulina Hennig-Kloska, minister klimatu i środowiska. Fot.: PAP / Rafał Guz

Minister klimatu i środowiska, Paulina Hennig-Kloska, zapowiedziała, że w przyszłym tygodniu odbędzie się dodatkowe posiedzenie Komitetu Stałego Rady Ministrów w celu finalizacji uzgodnień dotyczących ustawy liberalizującej wymogi odległościowe dla lądowych farm wiatrowych.

Podczas rozmowy w Radiu Zet minister Hennig-Kloska poinformowała, że na ostatnim posiedzeniu Komitetu Stałego Rady Ministrów omówiono większość spornych kwestii związanych z ustawą. Przykładowo, Ministerstwo Kultury wycofało poprawkę dotyczącą zwiększenia odległości wiatraków od zabytków do 1500 metrów, a kompromis w sprawie odległości od dróg ustalono na poziomie 250 metrów.

Minister zaznaczyła, że pozostały jeszcze drobne kwestie do rozstrzygnięcia między resortami, które będą omawiane na kolejnym posiedzeniu Komitetu Stałego. Po zakończeniu tych uzgodnień projekt ustawy trafi pod obrady Rady Ministrów, a następnie do parlamentu.

Projekt nowelizacji ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych, opublikowany 25 września, proponuje minimalną odległość wiatraków od zabudowy mieszkaniowej na poziomie 500 metrów oraz 1500 metrów od parków narodowych. Dodatkowo, przewiduje usprawnienie mechanizmu udostępniania co najmniej 10 procent mocy elektrowni wiatrowej zainteresowanym mieszkańcom w formule prosumenta wirtualnego.

Minister Hennig-Kloska podkreśliła, że przyjęcie tych regulacji jest kluczowe dla rozwoju najtańszego rodzaju energii w Polsce, co przyczyni się do obniżenia cen energii dla konsumentów. Wyraziła nadzieję, że po zakończeniu prac na poziomie rządowym projekt szybko trafi do parlamentu i zostanie przyjęty bez zbędnych opóźnień.

PAP / BiznesAlert.pl

2024 był rokiem rekordowego globalnego ocieplenia


Powiązane artykuły

Autobus wodorowy. Fot. Biznes Alert

Jak wygląda przyszłość wodoru w polskim transporcie?

Liczba czynnych stacji tankowania i pojazdów napędzanych wodorem na ulicach determinuje poziom wykorzystania tej technologii. Obecnie w Polsce jest tylko...

Cięcia w produkcji energii z OZE rosną. A rekompensat brak

Nierynkowe ograniczenia produkcji energii przez przemysłowe instalacje OZE nadal rosną, choć na razie nie tak dynamicznie, jak w ubiegłym roku....
Gazprom. Źródło: Flickr

Gazprom w opałach. Rosja wszczęła postępowanie antymonopolowe

Rosyjski organ antymonopolowy wszczął postępowanie przeciwko Gazpromowi, w związku ze spadkiem wolumenu i ceny benzyny sprzedawanej na giełdzie w Sankt...

Udostępnij:

Facebook X X X