Farma wiatrowa Moray West rozpoczęła działalność w Szkocji

9 lipca 2024, 14:25 Alert

Pierwsza grupa turbin wiatrowych w projekcie o mocy 882 MW zaczęła dostarczać energię do krajowego systemu przesyłowego.

Źródło: PGE
Źródło: PGE

Farma wiatrowa Moray West zaczęła generować energię elektryczną, poinformował właściciel, firma Ocean Winds. Pierwsza grupa turbin wiatrowych w projekcie o mocy 882 megawatów rozpoczęła eksport do Krajowego Systemu Przesyłowego (NETS). Farma jest na dobrej drodze do osiągnięcia pełnej produkcji w przyszłym roku, zgodnie z planem, poinformowała firma Ocean Winds w swoim oświadczeniu. Moray West jest częścią portfolio projektów o łącznej mocy sześciu gigawatów, które zostały przyznane firmie Ocean Winds w Wielkiej Brytanii. Firma rozpoczęła produkcję energii w 2022 roku dzięki farmie wiatrowej Moray East o mocy 950 MW, która również zaopatruje Szkocję.

Ocean Winds wcześniej ogłosił, że Amazon zwiększył swoje zakupy energii z Moray West do 473 MW. Zakup ten pomoże amerykańskiemu gigantowi e-commerce zasilać wszystkie operacje 100 procentami energii odnawialnej do 2025 roku, pięć lat przed pierwotnym celem Amazona, poinformowała firma Ocean Winds w oświadczeniu z 30 stycznia. Dla szkockiej gospodarki, Moray West ma przynieść 800 milionów funtów (1 miliard dolarów) w ciągu swojego okresu eksploatacji, według Ocean Winds.

Ocean Winds, wspólne przedsięwzięcie hiszpańskiej firmy EDP Renewables SA i francuskiej ENGIE SA, pracuje również nad dwoma kolejnymi projektami wiatrowymi na morzu w Szkocji. Farma wiatrowa Caledonia o mocy 2 GW ma rozpocząć działalność w 2030 roku, a projekt Arven o mocy 2,3 GW jest planowany do rozpoczęcia produkcji na początku lat 30. XXI wieku. W Szkocji wiatr jest głównym źródłem energii odnawialnej, generując 25,8 terawatogodzin, według danych rządowych. Większość tej energii pochodzi z farm wiatrowych na lądzie, choć wiatr na morzu ma się „dramatycznie” rozwinąć w nadchodzących dekadach, według londyńskiego Energy Institute.

Szkocja ma trzy operacyjne komercyjne farmy wiatrowe o stałym dnie: 952,5 MW Moray Firth, 588 MW Beatrice i 174 MW Robin Rigg. Działają również cztery testowe i demonstracyjne farmy wiatrowe na morzu, z których dwie są pływające (49,5 MW Kincardine i 30 MW Hywind Scotland), według raportu Energy Institute z 19 czerwca 2024 roku. 448 MW Neart na Gaoithe jest w budowie, podczas gdy 1,075 MW Seagreen ma zostać w pełni uruchomiona jako największy i najgłębszy na świecie projekt farmy wiatrowej o stałym dnie.

Poza tym, projekty o łącznej mocy 271,6 GWh — przyznane w procesie leasingu Scotwind — posiadają umowy opcji, według Energy Institute.

Rigzone / Mateusz Gibała

Spółki Polenergii zawarły umowy na dopinanie prac przy morskich turbinach wiatrowych