RWE zbuduje pierwszą w Australii baterię

1 czerwca 2024, 07:20 Alert

Wiodący globalny gracz w dziedzinie odnawialnych źródeł energii, RWE, ogłosił decyzję o inwestycji w budowę pierwszej w Australii ośmiogodzinnej baterii w pobliżu Balranald, w Nowej Południowej Walii (NSW). Ośmiogodzinny system magazynowania energii (BESS) na bazie baterii litowo-jonowych RWE był jedynym udanym projektem w pierwszym procesie przetargowym na długoterminowe umowy o świadczenie usług energetycznych w zakresie długotrwałego magazynowania energii w Nowej Południowej Walii i otrzymał długoterminową umowę na świadczenie usług energetycznych – pisze portal Energy Global.

Baterie. Fot. Freepik
Baterie. Fot. Freepik

Planowana pojemność Limondale BESS wyniesie ponad 50 MW i 400 MWh. Projekt ten wesprze transformację energetyczną poprzez magazynowanie nadmiaru energii odnawialnej i wprowadzanie jej do sieci NSW wtedy, gdy będzie najbardziej potrzebna. Projekt zostanie zlokalizowany obok elektrowni słonecznej Limondale o mocy 249 MWac – jednej z największych w Australii. BESS zostanie podłączony do istniejącej infrastruktury sieciowej.

Tesla została wybrana jako dostawca BESS, a Beon Energy Solutions jako partner realizacyjny odpowiedzialny za Balance of Plant, który obejmuje prace cywilne, konstrukcyjne, elektryczne i kontrolne wymagane do podłączenia Megapack do istniejącej stacji transformatorowej 33 kV. Rozpoczęcie budowy planowane jest na drugą połowę 2024 roku, a uruchomienie na koniec 2025 roku.

– Decyzja inwestycyjna RWE i podpisanie umów z dostawcami na projekt Limondale BESS to ekscytujący krok naprzód w naszym zaangażowaniu w australijski sektor odnawialnych źródeł energii i wsparcie ambicji energetycznych NSW. Jako pionier w dziedzinie magazynowania energii, RWE rozwija, buduje i eksploatuje innowacyjne i konkurencyjne systemy magazynowania energii w Europie i USA, a wkrótce także tutaj, w Australii. Z niecierpliwością czekamy na dalszą współpracę ze wszystkimi zainteresowanymi stronami, aby pomóc w realizacji celów kraju w zakresie energii odnawialnej – powiedziała Katja Wünschel, CEO RWE Renewables Europe & Australia.

Energy Global / Mateusz Gibała

Chiny wygrywają wojnę o metale dzięki widzialnej ręce państwa