Rusza pierwszy polski zakład, który specjalizuję się w recyklingu paneli fotowoltaicznych

12 kwietnia 2024, 12:30 Alert

W ciągu miesiąca w Polsce rozpocznie działalność pierwszy zakład specjalizujący się w kompletnym przetwarzaniu zużytych paneli fotowoltaicznych – ogłoszono dzisiaj podczas Ekotech, targów w Kielcach. Spółka 2loop Tech jest odpowiedzialna za tę inwestycję, wykorzystując swoją technologię do odzyskiwania substancji takich jak miedź, krzem czy srebro z paneli.

Źródło: freepik
Źródło: freepik

Prezes 2loop Tech dr Maciej Tora zaznaczył, że za miesiąc w Łodzi zostanie uruchomiony zakład umożliwiający praktycznie pełny proces recyklingu paneli fotowoltaicznych, gdzie możliwe będzie odzyskanie niemal 100% materiałów.

– Opracowaliśmy i laboratoryjnie przetestowaliśmy technologię, która umożliwia oddzielenie każdego elementu, w taki sposób, by uzyskać czyste szkło, aluminium, miedź, krzem, srebro, tworzywo sztuczne. Tylko ten sposób uzyskiwania w pełni czystych elementów umożliwi opłacalność recyklingu i, co ważne, taka technologia jest korzystna dla środowiska, nie powodujemy dodatkowych prac w hucie, która musiałaby odzyskać czyste szkło, wykorzystując energię – podkreślał Tora.

Firma 2loopTech we współpracy z Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie opracowała technologię odzyskiwania surowców z paneli fotowoltaicznych. Zakład w Łodzi planuje przetwarzać 40 ton paneli miesięcznie, co daje około 100 tysięcy sztuk rocznie.

Według przedstawionych podczas dyskusji obliczeń, w 2019 roku moc zainstalowanych instalacji fotowoltaicznych w całym kraju wynosiła nieco mniej niż dwie gigawatogodziny. W 2023 roku wzrosła ona do ponad 14 gigawatogodzin.

– Gdybyśmy teraz chcieli te wszystkie instalacje zdemontować, to kolejka tirów załadowanych tymi panelami, ustawiłaby się na drodze z Krakowa do Gdańska. Zajęłyby więc trasę 600 kilometrów. Stąd tak ważne, by już dziś funkcjonowały zakłady, które będą te panele recyklować, najlepiej w 100 proc. – dodał Tora podczas debaty zorganizowanej przez Klaster Gospodarki Odpadowej i Recyklingu podczas targów ochrony środowiska i gospodarki odpadami Ekotech w Targach Kielce.

Prelegenci podkreślili pilną potrzebę ustanowienia regulacji, które określą dopłaty do recyklingu paneli i baterii, które są przetwarzane częściowo. Robert Makiela, prezes Wastes Service Group, zauważył, że „prawo i wsparcie finansowe są kluczowe, aby zapobiec powrotowi do nieodpowiednich praktyk, takich jak wyrzucanie baterii do krzaków lub przechowywanie ich w stodołach”.

Ministerstwo Środowiska i Klimatu powinno natychmiast tworzyć specjalny fundusz, z którego można by wypłacać dotacje na recykling baterii i paneli fotowoltaicznych – prezes Green Recovery Organizacja Odzysku Michał Kusz.

Na 24. Targach Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami – Ekotech, które odbyły się w środę i czwartek w kieleckim ośrodku wystawienniczym, swoje produkty prezentowało prawie 80 wystawców z Polski i zagranicy.

Polska Agencja Prasowa / Mateusz Gibała

https://biznesalert.pl/energetyka-energia-elektryczna-srodowisko-fotowoltaika/